یاران زن در رکاب حضرت مهدی

لازم یادآوری است که در تشکیل هسته اصلی آن پیکار بزرگ و جهاد مقدس، زنان نیز نقش بهسزایی دارند و طبق بیان بعضی از احادیث، پنجاه زن، از یاران اصلی امام و همراه هسته مرکزی آن قیام حضور دارند. امام باقر (ع) در این باره فرمود:
وَ اللَهِ ثَلَاثُمِائَهٍ وَ بِضْعَهَ عَشَرَ رَجُلًا فِیهِمْ خَمْسُونَ امْرَاَهً یَجْتَمِعُونَ بِمَکَهَ عَلَی غَیْرِ مِیعَادٍ قَزَعاً کَقَزَعِ الْخَرِیفِ یَتْبَعُ بَعْضُهُمْ بَعْضاً… ؛(۱)به خدا سوگند! ۳۱۳ مرد که پنجاه زن نیز در میان آنهاست، مانند قطعه های ابر در فصل پاییز، در غیر موسم حج در مکه معظمه جمع میشوند.
این موضوع، دو نکته را روشن میسازند:
یکم. به رغم تاکید آموزه های وحیانی ـ بویژه در دین مقدس اسلام ـ زنان در طول تاریخ، از حقوق خویش محروم بوده و شخصیت آنان تحقیر شده است. اما، در دوران آن انقلاب بزرگ، شخصیت واقعی خویش را باز مییابند و به عنوان کارگزاران اصلی آن تحول عظیم، در جامعه جهانی شرکت میکنند. این موضوع، اهمیت ویژهای دارد که ارزش واقعی و پایه قدرت و توانمندی نوع زن و ارزشیابی استعدادهای او را مشخص میسازد.
دوم. زنان اگر در جهاد و رویارویی مستقیم شرکت نکنند، در دیگر مسئولیتها و سازندگیها، میتوانند مشارکت کنند. همچنیــن در گــسترش فــرهنگ اسلامی و آموزش معارف الهی میتوانند کــارآمد باشند و نقش بــرجستهای ایفا کنند. در مسائل پشت جبه ه و مسائل اجتماعی و تربیتی نیز میتوانند نقش سازندهای داشته باشند.
این موضوع، ارجمندی جایگاه زن و رشد و تکامل قابل توجه او را روشن میکند. اثر تربیتی این موضوع مهم، در جامعه منتظر، میتواند خــودآگاهی زنــان و بازشناسی تــوان رشــد و بازیــابی شخصیت آنان باشد.
برای شرکت در آن انقلاب جهانی، زنان از هم اکنون باید با معیارهای دقیق اسلامی و اخلاقی، شخصیت خود را بسازند و در بعد علم و عمل تکامل یابند و بدانند که هم اکنون و در آینده، مسئولیتهای بزرگی بر عهده دارند و در آینده کارهای مهمی را انجام خواهند داد. پس بایستی از هم اکنون به شناخت دقیق و درست اسلام بپردازند و در تربیت خویش بکوشند، تا پیش از ظهور، در جرگه زنان منتظر قرار گیرند، و پس از آن شایستگی شرکت در آن حرکت بزرگ و کمک رساندن به داعی حق را داشته باشند.(۲)

۱- محمد بن مسعود عیاشی، تفسیر العیاشی، ج۱، ص۶۴٫
۲- محمد حکیمی، عصر زندگی، ص۷۵ ـ ۷۶ (با تصرف).
برگرفته از کتاب درس نامه مهدویت نوشته: خدامراد سلیمیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *