گسترش عدالت توسط امام زمان علیه السلام

۱٫ «هنگامی که قائم علیه السلام قیام نماید، به وسیله عدل و داد، حکمرانی میکند، در زمان ایشان، ظلم و جور برطرف میشود، به وسیله ایشان، راهها ایمنی مییابند، زمین برکتهای خود را بیرون میریزد، همه حقها به صاحب خود برمیگردند و اهل ادیان گوناگون، مسلمان میشوند و به ایمان، اعتراف میکنند. آیا نشنیدی که خداوند میفرماید:
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۴، ص: ۲۷۷
وَلَهُ اَسْلَمَ مَن فِی السَّماوَاتِ وَالْاَرْضِ طَوْعاً وَکَرْهاً وَإِلَیْهِ یُرْجَعُونَ ۳۸۰] بین مردم، به شیوه داوود علیه السلام و محمّد صلی الله علیه و آله حکم میکند. پس در این هنگام، زمین گنجهای خود را آشکار میکند و برکتهای خود را ظاهر میسازد و دیگر کسی، جایی برای صدقه و احسان نمییابد؛ به علّت اینکه ثروتمند و بینیازی، تمام مومنان را فرا میگیرد.
حکومت ما، آخرین حکومتهاست و تمام خاندانی که دارای حکومتاند پیش از ما، پادشاهی میکنند؛ به علّت اینکه هنگامی که روش ما را دیدند، نگویند، «اگر ما پادشاهی میکردیم، مانند شیوه اینها (ائمه علیهم السلام) عمل میکردیم. و این فرمایش خداوند است:
وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتّقینَ [۳۸۱] «عاقبت نیک، برای متقیان است».[۳۸۲] ۲٫ امام باقر علیه السلام فرمود: «جنگ میکنند تا به وحدانیت خداوند ایمان بیاورند و هیچ چیز را شریک او قرار ندهند. پیرزن ضعیفی از مشرق خارج میشود و میخواهد به مغرب برود، در حالی که هیچ کس او را اذیت نمیکند و خداوند از زمین، روییدنیهایش را خارج میکند و از آسمان، بارانش را نازل میکند».[۳۸۳] ۳٫ کتاب «الملاحم والفتن» جعفربن سیار شامی روایت نمود: «مهدی علیه السلام به طوری حقوق مردم را به آنها میرساند که اگر زیر دندان کسی، چیزی باشد که به
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۴، ص: ۲۷۸
ظلم گرفته باشد، آن را میکند تا به صاحب اصلیاش برگرداند».[۳۸۴]
برگرفته از کتاب سلسله مباحث امامت و مهدویت نوشته آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *