کمالات حضرت مهدی (ع)

اگر بشنوی مردی که کمال یا کمالاتی دارد، به ناراحتی یا ناراحتیهایی دچار شده، عقل تو را وامیدارد که به یاریاش برخیزی و برای خلاصی او اقدام کنی. و اگر نتوانی این کار را انجام دهی مبادرت به دعا نمایی که برای او فرج و خلاص حاصل آید، و شفقت و اخلاص هم در وجود تو نسبت به او پیدا میشود. اکنون که این مطلب را توجه کردی میگویم: مولای ما حضرت صاحب الزمان – عجل اللَه فرجه الشریف – تمام مرزهای کمال را احاطه کرده و به برترین مراتب جمال و جلال دست یافته است، با این همه او مبتلا به اهل ضلالت و گمراهی است و دور مانده از اهل و عیال و خانه و وطن، و این معنی برای اهل بینش کاملاً روشن است. اما عظمت مصیبت آن حضرت به مقدار عظمت خود او است. و اما کمالاتش، زبان از بیان آن الکن و اندیشهها از پرواز به قلههای رفیع آن ناتوان میباشد. شاید با مطالعه این کتاب گوشههایی از این مطالب را به دست آوری و از سرچشمه زلال آن سیراب شوی و در اینجا نیز مطالبی میافزاییم که بدانی آن حضرت مجموعهای از کمالات پیامبران و امامان و مظهر آنان است.
در روایتی که شیخ اجل محمد بن الحسن الحر عاملی در کتاب «اثبات الهداه بالنصوص والمعجزات» از کتاب «اثبات الرجعه» فضل بن شاذان به سند صحیح آورده چنین میخوانیم: از امام صادق (ع) است که فرمود: هیچ معجزهای از معجزات انبیا و اوصیا نیست مگر اینکه خداوند تبارک و تعالی مثل آن را به دست قائم (ع) ظاهر میگرداند تا بر دشمنان اتمام حجت کند.(۴۲۱)
و چه خوش گفتهاند: آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری.
و نیز فاضل علامه مجلسی در بحار حدیثی از مفضل بن عمر از امام ابوعبد اللَه صادق (ع) نقل کرده که فرمود: و در آن هنگام آقای ما قائم (ع) به خانه خدا به پشت خود تکیه زده میگوید: ای مردم! هر آنکه میخواهد آدم و شیث را ببیند، بداند که من آدم و شیث هستم، و هر که میخواهد نوح و فرزندش سام را ببیند، بداند که من همان نوح و سامم. و هر شخصی که مایل است ابراهیم و اسماعیل را ببیند، بداند که من همان ابراهیم و اسماعیل میباشم. و هر که میخواهد موسی و یوشع را ببیند، من همان موسی و یوشع هستم. و هر کس میخواهد عیسی و شمعون را ببیند، من همان عیسی و شمعون هستم. و هر کس میخواهد محمد و امیر المومنین علی(ع) را ببیند، بداند که من همان محمد و علی(ع) هستم. و هر که میخواهد حسن و حسین(ع) را ببیند، بداند که من همان حسن و حسین(ع) هستم. و هر که میخواهد امامان از ذریه حسین (ع) را ببیند، بداند که من همان ائمه اطهار(ع) هستم. دعوتم را بپذیرید و به نزدم جمع شوید که هرچه گفتهاند و هرچه نگفتهاند را به شما خبر میدهم.(۴۲۲)
میگویم: این حدیث دلالت دارد بر اینکه تمام صفات انبیای عظام و مکارم ائمه اطهار(ع) در وجود امام زمان ما – ارواحنا فداه – جمع است و از آن حضرت آشکار میگردد. و نیز روایتی که قبلاً از پیغمبر اکرم(ص) آوردیم که: «نهمین آنها قائمشان است و او ظاهر و باطن آنها است» بر این معنی دلالت میکند.
همچنین شیخ صدوق در کتاب کمال الدین به سند خود از ابوبصیر روایت کرده که گفت: شنیدم حضرت ابوعبد اللَه صادق (ع) میفرمود: سنتهای پیغمبران (ع) و آنچه از غیبتها برایشان واقع شد، در قائم ما اهل بیت نیز به طور کامل و صد در صد واقع خواهد شد. ابوبصیر گوید: عرض کردم: یابن رسول اللَه! قائم شما اهل بیت کیست؟ فرمود: ای ابوبصیر! او پنجمین از نسل فرزندم موسی است، او فرزند بهترین کنیزان است، غیبتی خواهد داشت که در آن باطل کیشان به تردید میافتند، سپس خداوند – عزوجل – او را آشکار میکند و بر دست او شرق و غرب زمین را فتح مینماید و حضرت روح اللَه، عیسی بن مریم از آسمان فرود میآید و پشت سرش نماز میخواند.(۴۲۳)
حال که سخن به اینجا رسید خوب است این مطلب را در سه فصل بیان نماییم. [فصل اول: شباهت آن حضرت به پیغمبران (ع)؛ فصل دوم: شباهت آن حضرت به ائمه معصومین(ع)؛ فصل سوم: شباهت آن حضرت به امام حسین (ع) ].
برگرفته از کتاب ویژگی های امام زمان علیه السلام نوشته: سید محمد تقی موسوی اصفهانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *