کشفیه زمان غیبت امام زمان

۱ – سید کاظم رشتی کیست ؟
سید کاظم رشتی فرزند سید قاسم رشتی گیلانی حائری ، ایرانی الاصل بود و در سال ۱۲۱۲ه – . متولد شد .
بعضی گفته اند نسبش از سادات حسینی بوده ، ولی بعضی گفته اند که اصلا سید نبوده ، بلکه این یک اسم مستعاری است ؛ زیرا در یزد با نام احمد احسائی به فعالیت می پرداخت .
وی در ۲۱ سالگی به کربلا رفت و تا آخر عمر در آنجا ماند و عقیده ی شیخ را ترویج می کرد . بعد از وفات شیخ ، از بین مشایخ شیخیه ، وی چون جراءت زیادی در اظهار عقاید سلف خود داشت یا به خاطر اسباب خارجی و سیاست مداران خارجی ، به عنوان رییس انتخاب شد . او بر عقاید سلف خود ، اوهامی جدید افزود و ادعاهای شبیه به کشف داشت . شاید به همین خاطر ، به آن ها کشفیه می گویند .
سید کاظم ۲۰ سال رییس فرقه بود و بین پیروانش در ایران و عراق ، رکن رابع بود . او می گفت : فقط ما شیعه ی کامل هستیم .
۲ – تاءلیفات
سید رشتی ، کتب زیادی قریب به ۱۲۰ کتاب ، تاءلیف کرد که در بردارنده ی امور غریبه و ادعاهایی عجیب است و از غلوّ و خرافه درباره ی ائمه ی معصومین علیهم السّلام آکنده است . او غالبا کتاب هایش را با رمز می نوشت .
افندی عبدالباقی عمری فاروقی موصلی ، در مدح سلطان عثمانی که پرده ای از پرده های حرم نبوی را برای مرقد موسی بن جعفر علیه السّلام به عراق فرستاد ، قصیده ای دارد و در آن به یکی از فضائل امیرالمو منین علی علیه السّلام اشاره می کند که حضرت رسول صلّی اللّه علیه و آله فرمود : اءنا مدینه العلم و علی بابها . افندی این کلام را به صورت شعر درآورد و گفت :
هذا رواق مدینه العلم الذی
من بابها قد ضل من لایدخل
سید کاظم رشتی این بیت را شرح کرد و گفت : این مدینه ای عظیم در آسمان است و ائمه علیهم السّلام در آن ساکن هستند . بعد این مدینه را توصیف می کند که این مدینه ، ۲۱ محله دارد و ۳۶۰ کوچه . سپس برای هر یک از آن ها نام عجیب و صاحبی با اسم عجیب ذکر می کند . این ها مطالبی شبیه اساطیر و خرافات است که دین و عقیده را به مسخره و استهزاء گرفته است .
وقتی این شرح اسطوره ای به شاعر رسید ، گفت : چنین سخنی به ذهن من هم خطور نکرده بود .
سید محمود آلوسی مفتی بغداد که در عناد با شیعه معروف است ، سید کاظم را مورد احترام قرار داد . وی وصف عجیبی را برای او بیان می کند و می گوید : اگر سید رشتی در زمانی بود که آمدن نبی امکان داشت ، پیامبر بود و من نخستین کسی بودم که به او ایمان می آوردم ؛ چون شرایط نبوت را از نظر اخلاقی و علم کثیر و عمل به سجایای انسانی داراست .
آیا چنین ستایشی از طرف مخالفین ، دلالت بر رضایت آن ها از این فرد فاسد العقیده ندارد و آیا دلیل بر این نیست که آن چه رشتی گفته و نشر داده ، مخالف راه و روش اهل بیت علیهم السّلام بوده است ؟
۳ – سید کاظم رشتی و مهدویّت
سید کاظم رشتی ، مهدویّت را به صورتی موهوم مطرح می کرد . برای مثال می گفت : الآن مهدی در بین شماست . او حتی مبلغینش را به اطراف می فرستاد که : آماده باشید ، آقا می آید و گاهی می گفت : آقا بین خود شماست . به خاطر همین افکار خرافاتی و موهوم ، یکی از شاگردان بارزش به نام علی محمد باب ادعا کرد که من باب امام زمان هستم . بعد ادعا کرد که خود مهدی هستم . مردم هم دور او را گرفتند و زیربنای بابیت شکل گرفت .
سید کاظم رشتی ، شاگردانی را تربیت کرد که متاءسفانه بعضی از آن ها از اهل علم بودند . آنان عقاید و افکار او را در مناطقی از ایران از جمله ؛ کرمان ، آذربایجان و تبریز ترویج دادند .
احسائی و رشتی ، نایبی را معرفی نکردند ، ولی بعضی ها در بعضی مناطق ادعا کردند که نایب سید هستند .
سید کاظم ، قریب به ۱۵۰ تاءلیف داشت که برخی از آن ها شرح بعضی از ادعیه است . با تاءویلاتی غریب شبیه به داستان .
سید کاظم در سال ۱۲۵۹ هجری درگذشت و فرزندش سید احمد ، رییس فرقه شد .
منابع :
۱ . حیاه شیخ احمد احسائی ؛ مو لف : فرزند شیخ احمد احسائی .
۲ . ارشاد و العلوم ، کریم خان کرمانی .
۳ . تاریخ نبیل ، زرندی .
جهت مطالعه و تحقیق بیشتر به کتاب های زیر مراجعه شود :
۱ . ردّ شیخیه ، محمد مهدی بن سید صالح قزوینی موسوی (انتشار سال ۱۳۳۷) .
۲ . اسرار پیدایش شیخیه ، بابیه و بهائیه ، محمد کاظم خالصی .
۳ . خرافات شیخیه و کفریات ارشاد العلوم ، محمد کاظم خالصی .
۴ . کشف المراد (بررسی عقاید شیخیه و ردّ اتهامات ) ، مو لف و ناشر . الف حکیم هاشمی (تهران ۱۳۵۲ش ) .
برگرفته از کتاب انتظار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *