کتب با موضوع مهدویت و امام زمان (ع) – انتظار، بایدها و نبایدها

کتب با موضوع مهدویت و امام زمان (ع) – انتظار، بایدها و نبایدها

کتب با موضوع مهدویت و امام زمان (ع) – انتظار، بایدها و نبایدها

کتب با موضوع مهدویت و امام زمان (ع) – انتظار، بایدها و نبایدها

کتاب “انتظار، بایدها و نبایدها” با هدف پاسخگویی به پرسش‏ها و ابهام‏های موجود در زمینه فرهنگ انتظار از یک سو و تبیین بایسته‏های ترویج و تبلیغ این فرهنگ ازسوی دیگر فراهم آمده است و از این رو در فصل اول آن مباحث مختلف مرتبط با فرهنگ انتظار، همچون مفهوم، ضرورت و فضیلت انتظار، وظایف منتظران و نقش سازنده انتظار به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است و در فصل دوم آن نیز مهم‏ترین بایدها و نبایدهایی که شایسته است مراکز، مؤسسات و نهادهای فرهنگی، تبلیغی، تحقیقی و… در زمینه ترویج و تبلیغ فرهنگ و باور مهدوی مورد توجه قرار دهند، بررسی شده است.

سرتیتر فصل اول این کتاب انتظار در تفکر شیعه می باشد که شامل مطالبی همچون:”مفهوم انتظار” ضرورت انتظار” فضیلت انتظارچرا این همه فضیلت؟”وظایف منتظران ” شناخت حجت خدا و امام عصر علیه‏السلام” پیراستگی از بدی‏ها و آراستگی به خوبی‏ها” پیوند با مقام ولایت”کسب آمادگی برای ظهور حجت حق”ارتباط با فقها و مراجع تقلید” دعا برای تعجیل فرج” نقش سازنده انتظار” از زاویه مفهوم انتظار و از زاویه متعلَّق انتظار می باشد.

عنوان فصل دوم این کتاب” بایدها و نبایدهای ترویج انتظار” می باشد که در سرآغاز آن چنین آمده است: امروزه در کشور ما کم‏تر مرکز علمی، آموزشی و فرهنگی دیده می‏شود که در آن محفل، انجمن، کانون، گروه یا نشریه‏ای با هدف تبلیغ و ترویج باور مهدوی و یا تحقیق و پژوهش در این زمینه شکل نگرفته باشد. اما حساسیت‏ها و ظرافت‏های باور مهدوی، از یک‏سو، و آسیب‏هایی که ممکن است در این میان از سوی دشمنان دانا یا دوستان نادان متوجه این باور شود، از سوی دیگر، ضرورت توجه به رسالت‏ها و وظایف مبلغان و مروّجان باور مهدوی را دو چندان ساخته است. با توجه به آنچه گفته شد در این فصل تلاش شده که ضمن تبیین مهم‏ترین بایدها و نبایدهای ترویج فرهنگ انتظار و ارائه راهکارهایی برای تعمیق و گسترش هرچه بیشتر این‏گونه فعالیت‏ها، برخی از آسیب‏ها و آفت‏هایی که فعالیت‏های تبلیغی و ترویجی در حوزه مباحث مهدوی را تهدید می‏کنند، نیز بررسی شود.

کتاب انتظار، بایدها و نبایدها با شمارگان ۴۰۰۰ جلد به قلم ابراهیم شفیعى سروستانى و از سوی مؤسسه فرهنگى موعود و مرکز پژوهش‏هاى اسلامى صدا و سیما منتشر شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *