چاه جمکران و عریضه نویسی برای حضرت مهدی (عج)

چاه جمکران و عریضه نویسی برای حضرت مهدی (عج)
آیا انداختن عریضه در چاه مسجد جمکران خصوصیت دارد؟
چاه جمکران نه مو ضوعیتی دارد و نه دلیل خاص روایی و تاریخی برای آن ارایه شده است . عریضه نوشتن به امامان در بعضی از منابع توصیه شده است و می توان عریضه را در همه آبهای روان و چاهها از جمله چاهی که در مسجد جمکران است انداخت .
قضیه چاه مسجد مقدس جمکران و چاه های مشابه آن در شهرهاى دیگر، از آنجا نشأت گرفته است که مرحوم حاج شیخ عباس قمى‏(قدس سرّه) در کتاب مفاتیح الجنان از کتاب تحفه الزائر از امام صادق‏(علیه السلام )روایتى نقل فرموده است که: «هر گاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى، باشد یا از امرى خائف و ترسان باشى ، در کاغذى بنویس :
اللَّهُمَّ إِنِّی أَتَوَجَّهُ إِلَیْکَ بِأَحَبِّ الْأَسْمَاءِ إِلَیْکَ وَ أَعْظَمِهَا لَدَیْکَ وَ أَتَقَرَّبُ وَ أَتَوَسَّلُ إِلَیْکَ بِمَنْ أَوْجَبْتَ حَقّهُ عَلَیْکَ بِمُحَمَّدٍ وَ عَلِیٍّ وَ فَاطِمَهَ وَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ وَ الْأَئِمَّهِ ع وَ تُسَمِّیهِمْ اکْفِنِی کَذَا وَ کَذَا
یعنی حاجت خود را ذکر کنی پس رقعه را بپیچ و در بندقه ای از گل بگذار و در میان آب جارى یا چاهی بینداز که حق تعالی به زودی فرج کرامت فرماید». ( مفاتیح الجنان ؛ بعد از خاتمه ؛ ص ۹۷۴ )

پاسخی دیگر
در واقع چاه و یا هر آب روانی در فرهنگ ملی ما و یا فرهنگهای دیگر نقاط دنیا معمولا در بیانی افسانه ای این گونه می رساند که سخن مرید با به مراد می رساند و مانند کبوتر نامه بر عمل می کند. مانند آنچه که در بعضی از فیلمها حتما دیده اید که نامه ای را در بطری ای می گذارند و در دریا و یا رودخانه می اندازند و اتفاقا به دست شخص مورد نظر هم می رسد. در حقیقت این یک کار نمادین است. و الا اگر مسیر اطلاع از احوال شیعیان فقط این باشد، نباید حضرات ائمه از احوال ما با خبر باشند مگر اینکه حتما به جمکران برویم و در چاه آنجا نامه بیاندازیم.د رحالی که اینچنین نیست و حتی مزارهای امامانی که چاه عریضه هم ندارد باز، حلال مشکلات مومنانند. علاوه بر آن که ناگفته نماند این چاه از آثار اولیه مسجد جمکران نیست و گویا بعدا به آن اضافه شده است. اما اینکه امام نامه را می خواند یا نه کسی نمی داند. گویا این حالت عریضه نویسی نزدیک شدن قلب ما به قلب مهربان امام است و حالتی در عین عریضه نویسی بر انسان عارض می شود که حس خاصی از اینکه گویا کسی در کنارش به سخنش گوش می دهد به عریضه نگار دست می دهد. اما اینکه چرا عریضه ها را می فروشند این دیگر کاسبی است. البته انها معمولا کاغذهایی را می فروشند که آداب عرضه نویسی را هم به عریضه نگار آموزش می دهد.

فواید روان شناختی عریضه نویسی
نوشتن عریضه یعنی نوشتن آرزو ها خواسته به صورت کلی وجزیی بدون محدودیت نوشتاری برای امام زمان (عج) مورد تأیید ائمه(ع) وعالمان دین است .خارج کردن نگرانی ها از سطح ضمیر ناخودآگاه و بیان وابرازآنها به انسان قدرت کنترل و احساس راحتی می بخشد من به عنوان یک روانشناسی به صورت تجربی با افرادی که نزدیک چاه جمکران تجربه عریضه نویسی راداشتند مصاحبه کردم و همگی اتفاق نظر داشتند که این نامه نگاری به آنها احساس خوبی داشته.
(البته لازم نیست عریضه را داخل چاه جمکران انداخت می توان آن را داخل آب روان یا چاه های دیگر انداخت یا در زمینی دفن کرد).
– مگر امام زمان بر نانوشته تسلط ندارد؟
بله دارند ولی این شیوه یک راه توسل است حتما دلایلی دارد ممکن است بر ما مخفی باشد مهم ترین آنها تعبد ما که پشت آن تعقل ما بوده است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *