نخستین سخنرانی امام مهدی (ع)

نخستین سخنرانی امام مهدی
روایت شده است که آن گرامی در آغاز قیام عادلانه ی جهانیش، بر دیوار خانه ی خدا تکیه می کند و آنگاه سخنرانی تاریخی و جاودانه و دگرگونساز خویش را آغاز می نماید.
به نظر شما خواننده ی گرامی، آن حضرت در آن سخنرانیش چه خواهد فرمود؟
بی تردید، در آغاز سخن، پیش از هر چیز لب به ستایش خدای جهان آفرین خواهد گشود و بر پیام آور بزرگ او، حضرت محمد صلی الله علیه و اله و سلم و خاندانش درود خواهد فرستاد.
آنگاه چه خواهد گفت؟
به بیان امام باقر علیه السلام گوش جان می سپاریم تا ما را، از نخستین نطق امام مهدی علیه السلام پس از قیام و آغاز آن، آگاه سازد.
۱- «… و القائم یومئذ بمکه قد أسند ظهره الی البیت الحرام مستجیرا به فینادی:
أیها الناس! انا نستنصر الله و من أجابنا من الناس فانا أهل بیت نبیکم محمد و نحن أولی الناس بالله و بمحمد صلی الله علیه و اله و سلم.
فمن حاجنی فی آدم فأنا أولی الناس بآدم و من حاجنی فی نوح فأنا أولی بنوح و من حاجنی فی ابراهیم فأنا أولی الناس بابراهیم و من حاجنی فی محمد صلی الله علیه و اله و سلم فأنا أولی الناس بمحمد و من حاجنی فی النبیین فأنا أولی الناس بالنبیین.
ألیس الله یقول فی محکم کتابه: «ان الله اصطفی آدم و نوحا و آل ابراهیم و آل عمران علی العالمین ذریه بعضها من بعض و الله سمیع علیم.»
[صفحه ۶۲۷]
فأنا بقیه من آدم و ذخیره من نوح و مصطفی من ابراهیم و صفوه من محمد صلی الله علیه و اله و سلم.
ألا فمن حاجنی فی کتاب الله فأنا أولی الناس بکتاب الله.
ألا و من حاجنی فی سنه رسول الله فأنا أولی الناس بسنه رسول الله.
فأنشد الله من سمع کلامی الیوم، لما أبلغ الشاهد منکم الغائب.
و أسألکم بحق الله و حق رسوله و بحقی -فان لی علیکم حق القربی من رسول الله – الا أعنتمونا و منعتمونا ممن یظلمنا، فقد أخفنا و ظلمنا و طردنا من دیارنا و أبنائنا و بغی علینا و دفعنا عن حقنا و افتری أهل الباطل علینا.
فالله الله فینا، لا تخذلوا و انصرونا ینصرکم الله تعالی.» [۱] .
یعنی: آن اصلاحگر بزرگ جهانی در آغاز قیام عادلانه و سراسری خویش به فرمان خدا و یاری او، در مسجدالحرام حاضر می گردد و بر دیوار خانه ی خدا، تکیه می کند و پس از ستایش خدا و نثار خالصانه ترین و پاکترین درودها بر پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم و خاندان پاک و پاکیزه اش جهانیان را مخاطب ساخته و می فرماید:
«هان ای بشریت!
جهانیان!
مردم روی زمین!
اینک ما از خدای توایا یاری می طلبیم و تمام ایمان آورندگان به خدا و کسانی را که ندای جهانی ما را پاسخ مثبت دهند، همه را، برای تحقق اهداف الهی و انسانی خویش به یاری می خوانیم و همه را به حق و عدالت دعوت می کنیم.
مردم! ما خاندان پیام آور شما «محمد» هستیم و شایسته ترین و نزدیکترین و سزاوارترین مردم به خدا و پیام آورش.
هان ای مردم! هر کس با من در مورد آدم گفتگو کند، من نزدیکترین مردم به آدم، نیای بزرگ بشریت هستم.
[صفحه ۶۲۸]
و هرکس در مورد نوح پیامبر، ابراهیم بت شکن و محمد پیامبر عدالت و حریت بحث و گفتگو کند، من نزدیکترین انسانها به این پیامبران بزرگ خدا و پرچمداران قهرمان هدایت و رسالت هستم.
آیا خدا در کتاب آسمانیسش نمی فرماید:
«ان الله اصطفی آدم و نوحا و آل ابراهیم و آل عمران علی العالمین، ذریه بعضها من بعض والله سمیع علیم.» [۲] .
یعنی: خداوند آدم، نوح، خاندان ابراهیم و خاندان عمران را، بر جهانیان برتری داد، فرزندانی بودند که برخی از نسل برخی دیگر پدیدار گشتند و خدا شنوا و داناست.
و من شایسته ترین باقی مانده از فرزندان آدم و بهترین ذخیره از نوح پیامبر و برترین برگزیده از ابراهیم و آخرین امامان راستین، از نسل محمد صلی الله علیه و اله و سلم پیام آور عدالت و حریت هستم.
بهوش باشید! هر کس در مورد کتاب خدا گفتگو نماید و شیفته ی آن باشد من نزدیکترین انسانها به کتاب آسمانی هستم و هر کس در مورد سنت و روش پیام آور خدا سخن دارد، من نزدیکترین و سزاوارترین فرد به سنت و روش پیامبر و عامل بدان و تحقق بخشنده ی آرمانهای والای قرآن و سنت هستم.
از این رو تمامی کسانی را که در سراسر گیتی، سخنان مرا می شنوند، اینک همه را سوگند می دهم که شما حاضران و شنوندگان، پیام مرا به آنانی که غایب هستند و نمی شنوند، برسانید.
و شما را، ای جهانیان! به شکوه و حرمت خدا و پیام آورش و به حرمت حق خویش – که حق قرابت به پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم باشد – فراخوانده و سوگند می دهم که ما را در راه تحقق بخشیدن به آرمانهای والای آسمانی یاری کنید و از ما و اهداف بلند ما حمایت نموده و از آن دفاع کنید.
[صفحه ۶۲۹]
در روزگاران گذشته، ستمکاران ما را به جرم دفاع از حق و عدالت مورد تهاجم و تهدید قرار دادند. ما را از شهر و دیار و خانه و خاندان خویش راندند.
حقوق ما را پایمال ساختند و میان ما و حق سر رشته داری امور و تدبیر شئون دنیا و آخرت جامعه -که خدا آن را به ما سپرده بود- جدایی افکندند و بر ما دروغها و بهتانها بستند.
اینک خدای را! در مورد رعایت حقوق و پذیرش آرمانها و اهداف بلند ما فراموش نکنید.
ما را در میدان عدالت گستری و ستم ستیزی تنها وامگذارید و دست از یاری ما برندارید، تا خدا شما را یاری کند.
۲- از امام باقر علیه السلام خطبه و پیام جهانی دیگری از حضرت مهدی علیه السلام روایت شده است که اندک اختلافی در برخی از واژه های آن، با خطبه نخست به چشم می خورد که اینگونه آغاز می گردد:
«ایها الناس… من یحاجنی فی موسی فأنا أولی الناس بموسی.»
ایها الناس… من یحاجنی فی عیسی فأنا أولی الناس بعیسی….» [۳] .
یعنی، هان ای مردم! هر کس در مورد موسی آن پیامبر خدا، با من بحث و گفتگو کند، من نسبت به او از همگان سزاوارتر و نزدیکترم.
هان ای مردم! هرکس درباره ی عیسی با من بحث و گفتگو نماید من از همگان به او نزدیکترم….
پاورقی
[۱] غیبت نعمانی، ص ۲۷۹، باب ۱۴، روایت ۶۷، بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۲۳۹ و معجم احادیث الامام المهدی علیه السلام، ج ۴، ص ۴۳ از منابع متعدد.
[۲] سوره آل عمران، آیه ۳۳ و ۳۴٫
[۳] بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۱۵٫
برگرقته از کتاب امام مهدی (ع) از ولادت تا ظهور نوشته: محمد کاظم قزوینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *