موردی از نشانه ظهور بزرگی الاغ دجال

این مطلب در روایتی است که شیخ صدوق در کمال الدین از رسول خدا روایت میکند که آن حضرت درباره او میفرماید:
«وی بر الاغی سوار است که بین دو گوشش یک میل فاصله است.
خارج میشود در حالی که با او است کوهی از آتش و کوهی از نان و رودی از آب …» «۷۶»
(۳) و معلوم است که فاصله دو گوش الاغ معمولی از دو یا سه انگشت تجاوز نمیکند؛ و اگر فاصله بین دو گوشش بخواهد یک کیلومتر باشد حجم دیگر اجزایش چه خواهد بود؟! این مطلب نیز بدون شک از اموری خارق العاده و فوق طبیعی است که
______________________________
(۷۶) کمال الدین/ ۵۲۹٫
تاریخ غیبت کبری ،ص:۶۰۹
عرضه آن به اهل باطل نسبت داده شده و ما قبلا دلیل بطلان اینگونه مطالب را گفته و عدم لزوم اعتقاد به آنها را اثبات کردهایم.
(۱) آری؛ ممکن است که بگوئیم اینها عباراتی رمزی بوده- چنانکه در جهت آتیه خواهیم گفت- و آنها را به تعدادی از امور دیگر از صفات دجال که شیخ صدوق نقل کرده معطوف ساخته و از مجموع آنها یک مفهوم رمزی فراگیر بدست آوریم.
و امّا اینکه وی دارای کوهی از نان و نهری از آب است، با روایتی که صحیح مسلم و بخاری «۷۷» از مغیره بن شعبه نقل کردهاند معارض است؛ زیرا وی نقل میکند هیچکس از رسول خدا- صلوات اللّه علیه و آله- درباره دجال آن سوالی را که من کرده بودم سوال نکرد. رسول خدا روی به من کرده و فرمودند: چه ضرری به تو خواهد داشت؟ گفتم: چون مردم میگویند که با او کوهی از نان و نهری از آب است. فرمود: او نزد خدا پستتر از این است. (تفسیر این عبارات را بطوری که تعارض بر طرف شود در آینده خواهیم گفت.)
برگرفته از کتاب تاریخ غیبت کبری نوشته اقای محمد صدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *