مقر امام زمان هنگام ظهور

مفضل گفت: آقا خانه مهدی در کجا خواهد بود و مومنین در کجا جمع
مهدی موعود، ترجمه بحار الانوار ،متن،ص:۱۱۵۹
شوند؟ فرمود: مقر سلطنت وی شهر کوفه است و محل حکومتش مسجد جامع کوفه و بیت المال و محل تقسیم غنائمش مسجد سهله واقع در زمینهای صاف و مسطح و روشن نجف و کوفه است.
عرضکرد: آقا همه اهل ایمان در کوفه خواهند بود؟ فرمود: آری و اللَّه. در آن روز تمام مومنین یا در کوفه و یا در حوالی کوفه میباشند، زمین آن بمساحت جولانگاه اسبی بدو هزار درهم میرسد. اکثر مردم آرزو دارند که کاش میتوانستند یک وجب از زمین «سبع» را بیک وجب شمش طلا بخرند، و «سبع» از مضافات همدان است «۱».
در آن روز طول شهر کوفه به پنجاه و چهار میل میرسد بطوری که کاخهای آن مجاور کربلا است. خداوند در آن روز کربلا را محل آمد و رفت فرشتگان و مومنین خواهد نمود! و در آن روز ارزشی بسزا دارد، چنان برکت بآن روی میآورد که اگر مومنی از روی حقیقت در آنجا بایستد و یکدفعه از خداوند طلب روزی کند؛ خداوند هزار برابر دنیا باو عطا میفرماید «۲».
آنگاه حضرت صادق علیه السّلام آهی کشید و فرمود: ای مفضل! تمام اماکن روی زمین بر یک دیگر فخر میکردند. از جمله کعبه در مسجد الحرام بر زمین کربلا فخر نمود. خداوند وحی فرستاد که ای کعبه ساکت باش! و بر کربلا فخر مکن! زیرا کربلا بقعه مبارکی است که در آنجا از جانب خداوند بوسیله درخت به موسی بن عمران وحی شد.
______________________________
(۱) همدان- بسکون میم بر وزن قندان است و با همدان شهر معروف ایران اشتباه نشود همدان قبیلهای از یمن بودند که در خلافت امیر مومنان در حوالی کوفه سکونت ورزیدند و مردم آن در محبت بمولای متقیان و سابقه تشیع و فداکاری در راه آن حضرت و فرزندان او مشهور بودند.
(۲) ناگفته معلوم است که این گونه عددها که در روایات ذکر شده مجاز است و کنایه از زیادی مطلب مربوط بحدیث میباشد در این جا نیز کنایه از وفور نعمت و برکت و توجه خداوند بمومنین ساکن آن ارض اقدس و تربت مقدس میباشد.
مهدی موعود، ترجمه بحار الانوار ،متن،ص:۱۱۶۰
و همان تلی است که مریم و عیسی منزل کردند و محلی است که سر حسین علیه السّلام را در آن شستشو دادند و مریم عیسی را شست و خودش هم بعد از ولادت وی غسل کرد.
کربلا بهترین سرزمینهاست. پیغمبر هنگام غیبتش از آنجا بآسمان بالا رفت و آنجا تا موقع ظهور قائم خیر و برکت زیادی برای شیعیان ما دارد.
برگرفته از کتاب مهدی موعود :جلد سیزدهم از کتاب بحار الانوار نوشته آقای محمد باقر بن محمد تقی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *