مفهوم انتظار زمان غیبت

مفهوم اسلامی گسترده و درست انتظار، عبارت است از اینکه انسان پیوسته چشم به راه روزی باشد که هدف و مقصود نهایی خدایی برآورده شود، و روزی فرا رسد که انسانیّت از یک زندگانی عادلانه کامل، تحت رهبری و زعامت حضرت مهدی- علیه السلام- برخوردار باشد.
(۳) در این مفهوم گسترده تمامی مذاهب اسلامی شریکند؛ زیرا بعد از آنکه دانستیم که غرض و هدف خداوند از آفرینش انسان چیست و روایات متواتر یقینآور را از رسول خدا درباره حضرت مهدی- عجل اللّه تعالی فرجه الشریف- دانستیم و دیگر برای انکار وجود مقدس آن حضرت عذری و بهانهای در پیشگاه خداوند متعال نداشتیم؛ و بعد از آنکه دانستیم که برآورده شدن این هدف فقط وابسته به اراده و خواست خداوند است و جز خداوند دیگران رای و خواستهای نمیتوانند داشته باشند؛ بنابراین هر روز احتمال قیام شکوهمند حضرت مهدی- علیه السلام- و برپایی و تحقق بخشیدن به هدف بزرگ خدایی، مطرح میباشد، زیرا در هر لحظه احتمال آن میرود که خداوند اراده فرماید و دستور ظهور و قیام به آن حضرت بدهد.
تاریخ غیبت کبری ،ص:۳۵۶
(۱) در این مساله، امامیه با دیگران اختلافی ندارند؛ زیرا بنا به عقیده آنان، خداوند متعال دستور ظهور به آن حضرت را بعد از اختفاء میدهد، و بر طبق نظر دیگران که گفته بودند حضرت در آینده متولّد خواهد شد و با شمشیر قیام خواهد کرد، احتمال آن هست که حضرت متولّد شده باشد و خداوند به او دستور خروج و ظهور بدهد و این احتمال در هر لحظه و ساعتی وجود دارد. بلکه میتوان گفت انتظار، مفهومی کلیتر و قدیمیتر از مفهوم اسلامی دارد.
امّا قدمت آن، بدین جهت که قبلا گفتیم پیامبران پیشین همگی نوید و بشارت ظهور آن حضرت را به پیروان خود دادهاند، و انسانیّت، پیوسته در انتظار او به سر میبرده- گرچه شخصیّت و عنوان او بنابر آنچه ذکر کردیم مورد تحریف واقع شده است- و در آینده نیز تا وقتی که ستم و بیدادگری وجود داشته باشد، در حال انتظار به سر خواهد برد.
و امّا اینکه گفتیم مفهوم انتظار، اعم و کلّیتر از مفهوم اسلامی است؛ از این رواست که پیروان دیگر ادیان آسمانی نیز با صرفنظر از نام و عنوان، به پیشوایی جهانی که برپا دارنده عدل و داد است معتقدند، و ملتزم به انتظار ظهور او میباشند.
این عقیده به خودی خود، بهترین انگیزه برای تربیت و تهذیب نفوس تمامی پیروان و معتقدان به این ادیان است، که باعث رشد و تربیت و تهذیب اخلاق آنان و تکمیل درجه اخلاص و نیروی اراده و ایمان اشخاص میشود تا مقدّمات ظهور را در خود و دیگر برادران دینی و انسانی خود فراهم آورند.
برگرفته از کتاب تاریخ غیبت کبری نوشته اقای محمد صدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *