مصلحی که جهان در انتظار اوست

طبق مدارک قطعی و احادیث متواتر، هنگامی که دنیا گرفتار سختترین اضطرابات شود و آتش ظلم و بیدادگری در همه جا شعلهور گردد، امنیت و برادری از میان نوع بشر رخت بربندد و زمامداران کشورها از اداره امور و مبارزه با فساد عاجز شوند، جنگ و خونریزی و اختلاف، نسل بشر را تهدید به انقراض کند.
اختراعات مهیب و سلاحهای مرگبار، به حدّ اعلا ترقی نماید و صفات عالی انسان از جوامع بشری رخت بر بسته و مفاسد اخلاقی و اجتماعی جای آن را بگیرد. ملل ضعیف و افراد ستمدیده، از توسل به مجامع و مجالسی که به نام حفظ حقوق ضعفا و رعایت ملل کوچک تشکیل داده میشود، نتیجه نگیرند و خلاصه انواع جنایات و فحشا و منکرات رایج گردد. در این موقع، یک مصلح بزرگ الهی که بشارت ظهور او با تمام مشخصات و خصوصیات داده شده، قیام میکند و دست به یک اصلاح عمومی در تمام عالم میزند و به تمام این بدبختیها خاتمه میدهد.
او از دودمان پیامبر اسلام و از نسل علی و فاطمه زهرا علیهم السلام خواهد بود، به مقتضای حدیث معروف:
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۳، ص: ۹۶
«یَمْلَاُ الْاَرْضَ قِسْطاً وَعَدْلًا کَما مُلِئَتْ ظُلْماً وَجَوْراً»؛[۸۷]
که درباره او از طرق بیشماری روایت شده است. این مصلح عالیمقام، جهان را در لوای یک حکومت حقّ و عدالت خواهد آورد و نور اسلام را در همه شهرهای بزرگ و کوچک و قراء و قصبات روشن گرداند. در همه جا احکام آسمانی قرآن اجرا شود، مقررات و قوانین الهی (که از اغراض و منافع شخصی منزه است) بر همه حکومت کند و همه سازمانها در راه رفاه و آسایش خلق و عمران و آبادی بکوشند و تکامل علمی و اخلاقی بشر با بهترین برنامه شروع شود و بالاخره از فرط بهبود و ترقی سطح زندگی، فقیری در تمام دنیا باقی نماند.
این مطالب یک به یک مورد روایات مسلّم از طرق عامه و خاصه بوده، که تفصیل آن را در کتاب منتخب الاثر” بیان کردهایم.
ضمناً مراجعه به این روایات، ما را به این پیشگویی عجیب و اعجازآمیز که پیشوایان مذهب در چند قرن پیش فرمودهاند، آشنا میسازد و با حیرت مشاهده میشود آنچه امروز به ظهور میپیوندد؛ چه در تکامل صنعت و چه در انحطاط اخلاق، در اخبار آنان به عنوان علایم ظهور آمده است.
از جمله در قرآن کریم در آیات سوره توبه، سوره صف، و آیه ۱۰۵ سوره انبیا و آیه ۵۵ سوره نور وعده فرموده که دین اسلام عالمگیر خواهد شد و ظهور این بزرگوار، این وعده را تحقّق خواهد بخشید.
و در اخبار مسلّم قطعی شیعه و سنّی، پیامبر اسلام این عید بزرگ را بشارت داده و فرموده است: روزها تمام نشود و دنیا به انتها نرسد تا مهدی موعود ظهور نماید و اگر بیش از یک روز از عمر عالم باقی نماند خداوند آن روز را به قدری
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۳، ص: ۹۷
طولانی خواهد کرد که این مصلح بزرگ بیاید و جهان را از عدالت و فضیلت پر کند، همچنانکه از ظلم و جور پر شده باشد.
اوصاف، کمالات، سجایای این بزرگوار و برنامه دعوت و تشکیل حکومت او، در اخبار بیشماری وارد است، همانطور که مشخصات او از ولادت و خصوصیات رفتارش در بین مردم و طول عمر او، علّت غیبت و وظایف مردم در زمان غیبت او نیز در اخبار آمده و موضوع بحث کتابهای زیادی از محقّقین و متتبّعین هزار سال پیش به این طرف قرار گرفته است. و این مباحث به قدری توسعه یافته است که احاطه بر آنها برای هیچ متتبّعی امکانپذیر نیست.
نویسنده در کتاب منتخب الاثر” درباره مسایل فوق بر روایات بسیار دست یافته و با آنکه در مقام استقصا نبوده، این موفقّیت حاصل شده، که تواتر روایات اغلب موضوعات و عناوینی را که اشاره شده اثبات نموده است. خوانندگان گرامی میتوانند با مراجعه به کتاب مذکور آن را بررسی فرمایند.
مقصود این است بر هر کس که در کتابها و جوامع حدیث شیعه و سنّی تتبّع نماید، معلوم میشود که کثرت احادیث راجع به حضرت ولی عصر- ارواحنا فداه- به حدّی است که در کمتر موضوعی از مباحث دینی به این اندازه روایت وارد شده است و به طور مسلّم ایمان و اعتقاد به ظهور حضرتش، از ایمان به رسالت پیغمبر اسلام غیر قابل تفکیک است.
حتی محدّثین بزرگ- عامّه و خاصّه- قبل از ولادت آن حضرت، اخبار مربوط به او را در کتب خود نقل نمودهاند، به طوری که جای هیچ اشتباهی برای مسلمانان باقی نمانده است.
تحوّلات جهان، شرایط زندگی بشر و تکامل مادّیات، تحقّق این بشارت بزرگ را، حتّی به کسانی که مسایل را از نظر علل و اسباب ظاهری مطالعه میکنند، نوید
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۳، ص: ۹۸
میدهد و ثابت میکند که بالاخره باید مردم جهان به یک حکومت الهی پناهنده شوند.
بشری که به این همه قوای طبیعت دست یافته است و مدعی است در ظرف مدتی کمتر از یک ساعت، میتواند موجودی در روی کره زمین زنده باقی نگذارد، با توجّه به اینکه از معنویات و اخلاق روی گردانده و در راه ارضای شهوات خود، از هیچ کوششی فروگذار نمیکند و برای دست یافتن به مقاصد جاهطلبانه و سیطره بر دیگران، به هر وسیلهای دست میزند، آیا آرام مینشیند و از جنگ پرهیز میکند؟!
آیا همین علل و موجبات سبب نمیشود که بشر پس از یک سلسله انقلابات جهانی آنگاه که از کوششها و تلاشهایش جز محو مدنیت و اخلاق ثمری ندید، برای قبول یک حکومت عادل روحانی، که براساس ایمان به خدا و روز معاد تشکیل شود، آغوش خود را بگشاید.
ما و هر مسلمانی در انتظار چنین روزی برای بشر هستیم، و آینده را برای همه روشن و درخشان میبینیم و با روحی سرشار از نشاط و امید، به وظایف خود میپردازیم و جشن میلاد این آخرین نجاتدهنده بشر را به جامعه بشر، مخصوصاً کسانی که از ظلمت مادّیات و ظلم ستمگران، و از ظلمات فساد و تباهی به جان آمدهاند، تبریک میگوییم.
«اللَّهُمَّ عَجّلْ فَرَجَهُ وَسَهّلْ مَخْرَجَهُ وَاجْعَلْنا مِنْ اَنْصارِهِ وَاَعْوانِهِ»
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۳، ص: ۹۹

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *