غیبت و راز طول عمر حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف

غیبت و راز طول عمر حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف
در ابتدای این بخش، به آن دسته از عقاید شیعه پیرامون امام عصر عجل الله تعالی فرجه که باعث طرح سؤالاتی از جانب مخالفان شده است، اشاره می کنیم:
۱- مهدی عجل الله تعالی فرجه، دوازدهمین امام وجانشین پیامبرصلی الله علیه وآله و فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است.
۲- مهدی عجل الله تعالی فرجه هم اکنون زنده است وبیش از هزار سال از عمر او می گذرد.
۳- مهدی عجل الله تعالی فرجه زنده است ولی ازنظرها پنهان است. ایشان زندگی طبیعی دارند ولی به طور ناشناس در همین جهان زندگی می کنند. دیگر فرق اسلامی به جز معدودی عقیده دارند که ایشان در آخر الزمان متولد می گردند هرچند از دودمان پیامبراند. آنان طول عمر و غیبت طولانی برای آن حضرت قایل نیستند. البته عده کمی از اهل سنت نیزاو را فرزند امام حسن عسکری علیه السلام می دانند.

طول عمر انسان
عمرهای عادی که ما دیده ایم غالبا از۱۰۰ یا ۱۵۰ سال تجاوز نمی کنند، آنها هم جز نوادر محسوب می شوند. ولی آیا عمرطبیعی حد ثابتی دارد؟ آیا راهی برای افزایش طول عمر هست؟ آیا انسان مانند یک باطری کوچک، عمر معینی دارد؟ مثلا۲۴ ساعت پشت سر هم کار کند، سپس نیروی آن تمام شود؟ در جهان همه نوع دوام و بقایی وجود دارد. در دل اتمها ذراتی هستند که ۱۱۰۰۰ ثانیه عمر می کنند ولی درمقابل، عمر کره زمین به ۵۰۰۰ میلیون سال تخمین زده شده است. دلیل زنده ای که برای اثبات این عقیده می توان اقامه کرد، آزمایشهایی است که گروهی از دانشمندان بر روی گیاهان و حیوانات به عمل آورده اند ودر شرایط خاصی در آزمایشگاه توانسته اند گاهی عمر یک موجود زنده را به ۱۲ برابر افزایش دهند، اگرفرضا چنین آزمایشی روی انسان انجام گیرد، عمر او به بیش از ۱۰۰۰ سال نیزمی رسد. اگر هم فرض کنیم نوع انسان به طبع نخستین خود، حد ثابتی از عمردارد این موضوع را نمی توانیم تعمیم بدهیم. زیرا افرادی استثنایی وجود دارند که عمرشان با استانداردها و ضوابط علمی مطابقت ندارد.

ایراد مخالفان از طول عمر امام زمان عجل الله تعالی فرجه
اگر مشکل طول عمرحضرت عجل الله تعالی فرجه، از جانب ماتریالیستها که همه چیز را از زاویه مادی و قوانین مادی طبیعی نگاه می کنند، مطرح شود، پاسخ همان است که در بحث قبل آمد. ولی اگر از سوی خدا پرستانی چون مسیحیان و یهودیان یا اهل تسنن بیان شود، در جواب آنان علاوه برآنچه گذشت، سخنان دیگری نیزداریم. آنها برای قدرت بی پایان خداوند و برای فرستادگان، معجزات فراوانی قایل هستند. به تعبیر دیگر خدا راحاکم بر قوانین طبیعی می دانند، نه محکوم این قوانین و هرچه خدا اراده کند همان می شود و اراده او مافوق علل طبیعی است. آیا در ابتدای خلقت حد متوسط عمر یک انسان معمولی، ۱۰۰۰ سال نبود ؟ آیا کسی از این امور تعجب می کرد و آن را خرق عادت می دانست ؟ پزشکان معاصر و دانشمندان زیست شناس و بیولوژ یستها، بعد از مدتها تجربه و آزمایش وسپری کردن عمر خود در کنج آزمایشگاهها به این نتیجه رسیده اند که همه بافتهای مهم بدن انسان، ازعمر جاوید برخوردار است و اگرعاملی پیش نیاید برای همیشه زنده خواهند ماند. مسیحیان معتقدند که دشمنان مسیح او را به دار آویختند. پس از چندروز عیسی علیه السلام برخاست و به آسمان رفت و الآن نیز زنده است. ولی ما شیعیان کشته شدن آن حضرت رارد می کنیم و معتقدیم ایشان زنده است. از طرفی هیچ مسلمانی عمرطولانی نوح علیه السلام را انکار نمی کند چون صریحا در قرآن آمده است: فلبث فیهم الف سنه الا خمسین عاما، داستان عزیز که در قرآن آمده و انگوری که ۱۰۰ سال تازه و سالم بود.پس صحیح و سالم نگهداشتن انگورمهمتر است یا بدن حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه ؟ جریان اصحاب کهف و حضرت خضر علیه السلام را نیز می توان شاهدآورد. در این امر به هر حال کسانی در شک هستند که غرق در ماده وطبیعت اند، به روی حقایق چشم بسته اند و قادر به درک بعضی امور نیستند. به هر حال خفاشان نور آفتاب را نمی بینند.

فایده وجود امام در دوران غیبت
پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله در پاسخ این پرسش که فایده وجود مهدی در عصرغیبت چیست، فرمودند: ای والذی بعثنی بالنبوه انهم ینتفعون بنور ولایته فی غیبته کانتفاع الناس بالشمس و ان جللها السحاب.
آری سوگند به خدایی که مرا به نبوت برگزید مردم از رهبری او دردوران غیبتش بهره می گیرند همانگونه که از خورشید به هنگام گرفتن و رفتن آن پشت ابر بهره می برند.

آثار وجود آن حضرت در دوران غیبت
۱- امیدبخشی
شیعه به وجود امام زنده عقیده دارد؛ هرچند او را نمی بیند، ولی خود را تنها نمی داند. رئیس یک جمعیت یا کشور، مادام که زنده است هر چند در سفر باشد، مایه حیات و حرکت و نظم و آرامش آنهاست ولی شنیدن از دست دادن او، گرد یاس و نا امیدی برهمه می پاشد.
شیعه همواره انتظار بازگشت آن سفر کرده را که قافله دلها همراه اوست، می کشد؛ انتظاری سازنده و اثربخش که هر روز احتمال ظهور او را می دهد. در روایات بسیار زیادی در منابع مذهبی آمده که امام عجل الله تعالی فرجه بطور مداوم در دوران غیبت، مراقب حال پیروان خویش است و طبق یک الهام الهی از اوضاع واحوال آنها آگاه می شود و به روایتی همه هفته، برنامه اعمال آنها به نظر اومی رسد و از کردار آنها آگاه می شود.

۲- پاسداری آیین خدا
مهدی عجل الله تعالی فرجه حافظ اسرار الهی است و حامل حقیقت دین و سرانجام خواهد آمد و دلایل و نشانه های روشن پروردگار باطل نمی گردد.

۳- تربیت یک گروه ضربتی آگاه
آنگونه که از روایات اسلامی برمی آید، گروه کوچکی از آماده ترین افراد که سری پرشور از عشق خدا ودلی پر ایمان و اخلاص برای تحقق بخشیدن به آرمان اصلاح جهان دارند، با او در ارتباطند و از طریق این پیوند تدریجا ساخته می شوند و روح انقلابی بزرگتری کسب می کنند؛ انقلابی سازنده و بارور برای ریشه کن ساختن هرگونه ظلمی.

۴- تاثیر روحانی و نامحسوس
می دانید که خورشید یک سلسله اشعه نامرئی دارد به نام اشعه مافوق بنفش و مادون قرمز و یک سلسله اشعه های مرئی که از ترکیب آنها با هم هفت رنگ معروف حاصل می شود. یک رهبر بزرگ آسمانی نیز، اگر پیامبرباشد یا امام علاوه بر تربیت تشریعی که از طریق گفتار و رفتار و تعلیم وتربیت عادی صورت می گیرد، نوعی تربیت روحانی از راه نفوذ معنوی دردلها و افکار دارد که می توان آن راتربیت تکوینی نامید.

۵- ترسیم هدف آفرینش
هیچ عاقلی بدون هدف گام برنمی دارد و هر حرکتی که در پرتو عقل و علم انجام گیرد در سیر، هدفی خواهد داشت. برای بیان بهتر مطلب مثالی می آوریم؛ در باغی در لابلای بوته های گل و درختان، علفهای هرزمی روید. هرگاه به آبیاری آن گلهای زیبا و درختان تنومند می پردازیم، علفهای هرزه نیز سیراب می شوند واگر گلها و درختان خشک شود، ازآبیاری دست می کشیم. جهان آفرینش مانند باغ پر طراوت و انسانها مانند علفها و بوته های باغند و همان گروهی که هدف اصلی آفرینش را تشکیل می دهند، توجیه کننده هدف آفرینش و مایه نزول هرخیر و برکتند. پس وجود مبارک آن حضرت عجل الله تعالی فرجه نیز همچون باران رحمت و فیض خداست اعم از اینکه در میان مردم آشکارا زندگی کند یا ناشناس بماند. چنانکه از معصومین علیهم السلام نقل شده است، بیمنه رزق الوری و بوجوده تثبت الارض و السماء، به برکت وجود او مردم روزی می برند و به خاطر او آسمان و زمین برپاست.

۶- امتحان و آزمایش
گروهی که ایمان محکمی ندارند، باطنشان ظاهر می شود و کسانی که ایمان در اعماق دلشان ریشه کرده است به واسطه صبر و ایمان به غیب، ارزششان معلوم و به درجاتی نائل می شوند. به وسیله غیبت از بیعت کردن باستمکاران محفوظ می ماند. امام رضاعلیه السلام به حسن بن فضال می فرماید: گویا شیعیانم را می بینم که هنگام مرگ سومین فرزندم امام حسن عسکری علیه السلام، در جستجوی امام خود همه جا را می گردند، اما او را نمی یابند. حسن بن فضال گوید: چراغایب شود؟ امام علیه السلام می فرماید: برای اینکه وقتی با شمشیر قیام کند، بیعت احدی برگردنش نباشد. به وسیله غیبت از خطر قتل نجات می یابد. زراره گوید: حضرت صادق علیه السلام فرمود: قائم باید غایب شود. عرض کردم: چرا؟ فرمود: از کشته شدن می ترسد.

چرا امام زمان عجل الله تعالی فرجه ظهورنمی کنند با اینکه ظلم و فساد عالم رافرا گرفته است؟
برای تحقق یک انقلاب همه جانبه در سطح جهانی، تنها وجود یک رهبرشایسته کافی نیست بلکه آمادگی عمومی لازم است و متاسفانه هنوز دنیا آماده پذیرش چنان حکومتی نشده است. به علاوه مردم باید به قدر کافی تلخیها و بی عدالتیها و ضعف قوانین را لمس کنند. مردم باید احساس کنند که بحرانهای کنونی، زاییده نظامهای کنونی است و این نظامها از حل بحرانها سرانجام عاجزند. مردم باید تشنه شوند چرا که تا تشنه نشوند، سراغ چشمه آب نمی روند. از سوی دیگر گرد آوردن تمام مردم جهان در زیر یک پرچم گسترده، به تعلیم و تربیت و رشد فرهنگی بالا و نیز به تکامل صنعتی نیاز دارد. امام منتظر عجل الله تعالی فرجه نیز همچون منتظران خود در انتظار است. ما درانتظار مقدم اوییم و او در انتظار صدور حکم ظهور از جانب حق تعالی. اللهم اجعلنا من انصاره و اعوانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *