علائم ظهور – خندق برای کوفه و تعطیل مساجد چهل روز

امیر المومنین (ع) فرمود: «علاماتی است: اول آنها حصاربندی کوفه است به خندق و رصد و خراب کردن زاویهها است در کوچههای کوفه و تعطیل مسجدها چهل شبانه روز و کشف هیکل (مجسمه) و به اهتزاز درآمدن سه بیرق در اطراف مسجد اکبر (مسجد کوفه)».
اما خراب کردن زاویهها را که من خود مشاهده کردم در اثر خیابانی که از کوفه تا نجف کشیدهاند واقع شده.
و اما کشف هیکل بعید نیست به همین زودی واقع شود زیراکه نزدیک مسجد،
______________________________
(۱)- الزام الناصب ۲/ ۱۱۹؛ بحار ۵۳/ ۸۳ ح ۸۶٫
(۲)- الزام الناصب ۲/ ۱۵۴٫
(۳)- همان ۲/ ۱۱۹؛ بحار ۵۳/ ۸۳ ح ۸۶٫
مهدی منتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف، ص: ۱۷۱
میدانی ساختهاند و بعید نیست که چنانچه متعارف روز است که در هر میدانی مجسمهای میسازند در آنجا نیز بسازند و مقصود از کشف او ظاهر ساختن او است بعد از اتمامش.
و اما رصد پس شاید مراد، سیمهای خاردار باشد به طوری که متعارف روز است، پس مراد این باشد که اطراف کوفه را سیمهای خاردار بکشند، چنانکه الآن هم بعضی مواضع آن را کشیدهاند.
و اما خندق: پیش از این به فاصله یک کیلومتر از مسجد خندقی بود و الآن تا حدودی که خیابان از وسط او عبور کرده پر کردهاند، پس شاید همان خندق را بار دیگر احیاء خواهند کرد یا خندق دیگر احداث خواهد شد.
و در جنگ عمومی پیش که عراق در تصرف دولت عثمانی بود اطراف نجف را سیمبندی کرده بودند و چهل روز محاصره بوده و نمازها هم تعطیل بود، پس ممکن است همان باشد و ممکن است غیر آن واقع شود.
و اما سه بیرق: پس معلوم نیست که صاحبانش کیست، الا اینکه حضرت مهدی فرمود: «آن سه بیرق شبیهند به هدایت ولیکن قاتل و مقتول در آتش است».
برگرفته از کتاب مهدی منتظر نوشته: محمد جواد حیدری خراسانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *