عصر ظهور – دگرگونی علوم طبیعی و وسائل زندگی

روایات مربوط به حضرت مهدی (ع) بسیاری از امور غیر مادی را برای نسل های گذشته و معاصر بیان می کند از جمله وسائل ارتباط جمعی و ابزار بصری و پژوهشگری و جنگ افزارها و سیستمهای اقتصادی و حکومت و قضاوت و چیزهای دیگر ، که ظاهرا برخی از آنها کرامت و معجزه است که خداوند متعال آن را بدست حضرت و یارانش جامه عمل می پوشاند . ولی بسیاری از آنها نتیجه تحول علوم طبیعی و بهره گیری از قوانین و نعمت های الهی است که بصورت مواد و عناصر در زمین و آسمان در دسترس انسان قرار گرفته است . روایات متعددی دلالت دارد که تحولی که در علوم طبیعی توسط حضرت مهدی (ع) انجام می پذیرد جهشی در پیشرفت زندگی بشریت در روی زمین و تمام زوایای آن خواهد بود . از این رو امام صادق (ع) می فرماید :
((دانش بیست و هفت حرف (شعبه و شاخه ) است و مجموع آنچه پیامبران آورده اند دو حرف است و مردم تا آن روز بیش از آن دو حرف را نمی دانند و چون قائم قیام کند بیست و پنج حرف بقیه را برون آورده و در میان مردم منتشر می سازد و بدین سان مجموع بیست و هفت جزء دانش را نشر می دهد)) (۴۴۸)
این روایت هر چند به علوم پیام آوران الهی ناظر است ، ولی علاوه بر علم و شناخت خداوند و رسالت او و آخرت ، به دانش های طبیعی نیز توجه دارد که طبق اخبار رسیده ، پاره ای از اصول همین دانش ها را نیز پیامبران (ع) به انسانها آموخته اند و آنها را به این علوم راهنمائی کرده و جزئی از دریچه های آن را به روی آنان گشوده اند . از جمله آموختن خیاطی توسط حضرت ادریس و کشتی سازی و نجاری توسط حضرت نوح (ع) و زره سازی بوسیله حضرت داوود و سلیمان به مردم انجام گرفته است . . . و بعید نیست مراد از علم در این روایت هم علوم دین و هم علوم طبیعی باشد به این معنی که نسبت علومی که در اختیار مردم است با علومی که حضرت مهدی (ع) به آنان می آموزد نسبت ۲ و ۲۵ است (دو بیست و پنجم ) .
از امام باقر (ع) روایت شده است که فرمود :
((بدانید که ذوالقرنین در انتخاب دو ابر رام و سرکش مخیر گردید و او ابر رام را برگزید و ابر سرکش ، برای دوست و محبوب شما (مهدی ) ذخیره گردید ، راوی گفت : سؤ ال کردم : ابر سرکش کدام است ؟ فرمود : ابری که در آن غرش رعد و صاعقه و یا برق وجود داشته باشد که محبوب شما بر آن سوار می گردد . بدانید که او بر ابر سوار گردیده و با این وسائل بالا می رود ، وسائل آسمانها و زمین های هفتگانه که پنج طبقه آن آباد و دو تای آن ویران است )) (۴۴۹)
و از امام صادق (ع) منقول است که فرمود :
((در زمان قائم شخص مؤ من در حالیکه در مشرق بسر می برد ، برادر خود را که در مغرب است دیده و نیز آنکه در مغرب است برادر خویش را در مشرق خواهد دید)) (۴۵۰)
و نیز فرمود :
((چون قائم ما قیام نماید خداوند گوش و چشم شیعیان ما را چنان تقویت می کند که بین آنها و امام (ع) پست و پیک وجود نداشته باشد بگونه ایکه وقتی امام با آنها سخن می گوید آنان می شنوند و او را می بینند و امام در جایگاه خود قرار دارد)) (۴۵۱)
و از آن حضرت نقل شده است که فرمود :
((وقتی کارها در اختیار صاحب الامر قرار گیرد خداوند متعال پستی های زمین را مرتفع و برجستگی های آنرا هموار می گرداند بگونه ای که دنیا در پیش او همچون کف دستش باشد کدامیک از شما اگر در کف دستتان مویی باشد آنرا نمی بینید ؟ ))
و روایت شده است که : ((ستونی از نور ، از زمین تا آسمان برای او نصب می گردد و اعمال بندگان خدا را در آن می بیند و در زیر صخره ای در اهرام مصر علومی برای وی ذخیره گردیده است که دست قبل از او بدان نمی رسد . )) (۴۵۲)
و روایات دیگری که مجال بحث و بررسی کامل و تفسیر و توضیح آنها نیست . مثلا بخشی از آنها درباره تحول علوم بطور کلی و تغییر توانائی های ذهنی و ابزارهای ویژه مؤ منان و بعضی دیگر درباه وسائل و کرامات امام عصر (ع) و یارانش سخن می گوید از آن جمله روایتی است که از امام باقر (ع) نقل شده است ، حضرت فرمود :
((گوئیا من یاران قائم را می بینم که بر شرق و غرب جهان احاطه پیدا کرده اند و همه چیز تحت فرمان آنهاست ، حتی درندگان زمین و پرندگان شکاری آسمان در پی رضایت آنها خواهند بود و همه چیز حتی این نقطه زمین بر نقطه دیگر آن اظهار فخر و غرور می کند و می گوید : امروز مردی از یاران قائم بر من قدم نهاد و عبور کرد)) (۴۵۳)
و نیز از آن بزرگوار نقل شده است که فرمود :
((چون قائم قیام کند در هر منطقه ای از مناطق زمین ، مردی را (بعنوان نماینده ) می فرستد و می گوید دستورالعمل تو در کف دست توست ، چنانچه اءمری برایت پیش آمد که آن را نفهمیدی و حکمش را ندانستی به کف دست خود نگاه کن و بر طبق آنچه در آن است عمل نما)) (۴۵۴)
این روایت در کتاب یوم الخلاص به منابعی نسبت داده شده که آنها را در آن کتابها نیافتم . و ممکن است این جریانها به صورت اعجاز و کرامت برای آنان اتفاق افتد و یا بر اساس قواعد علمی و وسائل و ابزار پیشرفته انجام پذیرد .
برگرفته از کتاب عصر ظهور نوشته: علی کورانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *