عصر ظهور – دوران استیلای یونانی ها

اسکندر مقدونی به مصر و سرزمین شام و فلسطین لشکرکشی کرد و آن مناطق را فتح نمود و هواداران ایرانی و قدرتهای محلی را که رودر روی وی ایستاده بودند در هم شکست و وارد قدس گردید و آنجا را کاملا تحت فرمان خود در آورد ، آنگاه اسکندر به فرمانروائی داریوش سوم و سپاه او در نبرد سختی که در اردبیل شمال عراق رخ داد پایان بخشید و با ادامه پیشروی خود ، ایران و مناطق دیگر را به اشغال و تصرف خویش در آورد . و بدین گونه یهودیان به سال ۳۳۱ ق . م زیر سلطه یونان در آمدند .
بعد از درگذشت اسکندر ، کشمکش و درگیری میان فرماندهان ارتش وی بر سر امپراطوری بزرگ او روی داد ، و پس از نزاعی که بیست سال به طول انجامید ، بطالسه (منسوب به بطلمیوس ) در مصر بر اکثر بخش های حکومت ، استیلا یافتند و سلوکیها (منسوب به سلوکوس ) در سوریه بر قسمتهای دیگر مسلط گردیدند .
و بدینسان ، قدس در سال ۳۱۲ ق . م زیر سلطه بطلمیوسیان در آمد ، اما انتیوکوس ، سلوکی سوم ، در سال ۱۹۸ ق . م قدس را از تصرف آنان خارج نمود ، سپس بطالسه بار دیگر بر قدس غلبه کردند و تا فتح روم ، سال ۶۴ ق . م در آنجا باقی ماندند .
تورات فعلی شش تن از بطالسه را به نام بطلمیوس اول و دوم . . . تا آخر یاد کرده است و می گوید : نخستین فرد از آنان روز شنبه داخل اورشلیم گردید و شماری از یهودیان را دستگیر کرد و به مصر گسیل داشت . (۸۰)
همچنین پنج تن از سلوکیها را به نام ((انتیوکوس )) اول و دوم . . . تا آخر ، یاد نموده است و می گوید که : چهارمین آنها به سال ۱۷۵ تا ۱۶۳ ق . م ، به قدس لشکرکشی کرد و تمام اشیاء گرانبهای معبد را به غارت برد و پس از دو سال ضربه بزرگی به قدس وارد نموده و آنچه داشت به یغما برد و خانه ها و دیوارهای آن را ویران کرد و زنان و کودکان را به اسارت در آورد و مجسمه معبود خود زفس (زئوس ) را در معبد نصب نمود و یهودیان را به پرستش آن فرا خواند ، که بسیاری از آنها دعوت او را پذیرفتند . . در حالیکه در اثر جنبش یهودیان مکابی ، در سال ۱۶۸ ق . م ، برخی از آنان به برخی از آنان به مخفی گاهها و غارها پناهنده شدند . (۸۱)
انقلابی را که یهودیان به آن افتخار می کنند ، شباهت زیادی به جنگ گروهها و دسته هایی دارد که معتقدین به آئین یهود ، علیه یونانیان بت پرست بر پا کردند و در زمانهای مختلف پیروزیهای محدودی را بدست آوردند و این تا سلطه رومیان همچنان ادامه یافت .
برگرفته از کتاب عصر ظهور نوشته: علی کورانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *