زیارت عاشورا

مختصری از فضائل زیارت سیّدالشّهدا علیه السلام بیان گردید. زیارت ایشان را در هر زمان و مکانی می توان انجام داد؛ گرچه زیارت قبر مطهّر ایشان از نزدیک- یعنی در کربلای معلّی- آثار و برکت خاصّی دارد که با مکان های دیگر تفاوت می کند. زمان هایی هم که برای زیارت آن حضرت بیان شده است، بسیار زیاد است؛ به طوری که کم تر مناسب مهمّی- خصوصاً اعیاد- در طول سال وجود دارد که در آن، سفارش به زیارت امام حسین علیه السلام وارد نشده باشد.
در تمام این مناسبت ها، زیارت آن حضرت به نیّت یاری کردن ایشان سفارش شده است.(۱) امّا یک روز در سال، امتیاز خاصّی دارد که سایر روزها ندارند. آن روز بیش از سایر ایّام، یادآور غربت و تنهایی امام حسین علیه السلام است و خاطره فداکاری ها و جانبازی های اهل بیت علیهم السلام و اصحاب باوفای ایشان را بیش از مواقع دیگر، زنده می کند. آن روز، روزی است که جنّ و ملک هم برای یاری کردن آن امام غریب به

۱- زیارت امام حسین علیه السلام در هر زمان و مکان و به هر شکل، از مصادیق یاری آن حضرت و نیز یاری امام عصر علیه السلام محسوب می شود. علاقمندان به مطالعه در این خصوص، به کتاب ارزشمند «شیوه های یاری قائم آل محمّد صلّی الله علیه و آله و سلّم» نوشته مرحوم آیه الله محمّد باقر فقیه ایمانی مراجعه فرمایند.
{صفحه۴۸۷}
حضور حضرتش رسیدند، امّا هرکدام به جهتی توفیق این کار را نیافتند. در آن روز جانسوز، غربت سیّدالشّهدا علیه السلام به اوج خود رسید که عنوان «غریب الغرباء»(۱) بر ایشان صادق آمد.
آری، در روز عاشورا که غمناک ترین روز سال برای اهل بیت علیهم السلام است، کسانی که آرزویشان یاری سیّدالشّهدا علیه السلام و شهادت در رکاب ایشان است، با حال و هوای خاصّی به زیارت آن حضرت می روند و بیش از اوقات دیگر، تمنّای نصرت آن غریب الغرباء را می کنند. بر هیچ یک از زیارات امام حسین علیه السلام به اندازه زیارت روز عاشورا در کربلای معلّی تاکید نشده است. عباراتی هم که در متن زیارت عاشورا ذکر شده، نیّت یاری کردن ایشان را تقویت می کند و فضیلتی هم که برای این زیارت بیان شده، دقیقاً آرزوی کسانی را برمی آورد که در حسرت یاری ایشان و شهادت در رکابشان به سر می برند.
عَلقَمَه محمّد حَضرَمی- راوی زیارت عاشورا- می گوید: خدمت حضرت امام باقر علیه السلام عرض کردم: دعایی به من تعلیم فرمایید، که اگر در روز عاشورا امام حسین علیه السلام را از نزدیک زیارت کردم، آن را بخوانم و نیز دعایی که اگر از نقاط دور و نزدیک خانه خودم ایشان را زیارت کردم، آن را بخوانم.
امام علیه السلام زیارت عاشورا را همراه با نماز زیارت و آداب خاصّ دیگر به او تعلیم دادند و سپس در فضیلت خواندن آن فرمودند:
اِذا قُلتَ ذلِکَ فَقَد دَعَوتَ بَما یَدعُو بِهِ مَن زارَهُ مِن المَلائِکَهِ، وَ کَتَبَ اللهُ لَکَ بَها اَلفَ اَلفِ حَسَنَهٍ وَ محی عَنکَ اَلفَ اَلفِ سَیِّئَهٍ وَ رَفَعَ لَکَ مِاَهَ اَلفِ اَلفِ دَرَجَهٍ، وَ کُنتَ کَمَنِ استُشهِدَ مَعَ الحُسَینِ بنِ عَلیٍّ علیهما السلام حَتّی تُشارِکَهُم فِی دَرَجاتِهِم، وَ لا تُعرَفُ اِلاّ فِی الشُّهَداءِ الَّذین استُشهِدُوا مَعَهُ، وَ کُتِبَ لَکَ ثَوابُ کُلِّ نَبِّیٍ وَ رَسُولٍ وَ زِیارَهِ مَن زارَ الحُسَینَ بنَ

۱- در مفاتیح الجنان، قسمت اعمال حرم مطهّر سیّدالشّهدا علیه السلام در زیارتی که از مرحوم سیّدبن طاووس نقل شده است، این قلب برای حضرتش یاد شده است.
{صفحه۴۸۸}
عَلیٍّ علیهما السلام مُنذُ یَومِ قُتِلَ.(۱)
اگر این زیارت را بخوانی، هر آینه همان دعایی را خوانده ای که فرشتگان زیارت کننده ایشان می خوانند، و خدا به سبب این زیارت، یک میلیون حسنه برای تو می نویسد و یک میلیون سیّئه (بدی) را از تو می بخشاید و صد میلیون درجه تو را بالا می برد و مانند کسانی خواهی بود که همراه حسین بن علی علیهما السلام به شهادت رسیدند، تا آن جا که با آن ها در درجاتشان شریک خواهی شد، و شناخته نمی شوی مگر در زمره شهیدانی که در رکاب آن حضرت به شهادت رسیدند، و پاداش هر پیامبر خدا و ثواب زیارت همه کسانی برای تو نوشته می شود که حسین بن علی علیهما السلام را از روز شهادتش زیارت کرده اند.
به نظر می آید که هیچ یک از زیارات امام حسین علیه السلام مجموعه این فضائل را نداشته باشد؛ به ویژه این فضیلت که زائر جزء شهدای کربلا و در درجه آن ها شناخته شود و پاداش زیارت همه زیارت کنندگان ایشان تا آن روز نصیبش شود، که بی تردید، شمار زیادی از اولیای خدا و بزرگان دین- از جمله امام عصر ارواحنا فداه- در میان این زیارت کنندگان هستند.
این بزرگ ترین آرزوی کسانی است که شب و روز در حسرت یاری امام غریب و مظلوم خود به سر می برند و با خواندن این زیارت، می توانند به این آرزوی دیرین خود نائل شوند.
مضامین این زیارت نیز، اعتقاد و عزم بر یاری سیّدالشّهدا علیه السلام را در زائر تقویت و تشدید می کند، به عنوان نمونه، قسمتی از دعایی که در سجده آخر زیارت خوانده می شود، این است:
اَللّهُمَّ الرزُقنی شَفاعَهَ الحُسَینِ علیه السلام یَومَ الوُروُدِ، وَ ثَبِّت لی قَدَمَ صِدقٍ عِندَکَ مَعَ الحُسَینِ علیه السلام وَ اَصحابِ الحُسَینِ علیه السلام الَّذینَ بَذَلُوا مُهَجَهُم

۱- کامل الزّیارات/ باب ۷۱/ قسمت دوم/ حدیث ۹٫
{صفحه۴۸۹}
دُونَ الحُسَینِ علیه السلام.(۱)
خدایا شفاعت حسین علیه السلام را در روز وارد شدن (بر تو در قیامت) نصیب من گردان، و مرا نزد خود ثابت قدم بدار، تا با حسین علیه السلام و اصحاب حسین علیه السلام که جان هایشان را فدای حسین علیه السلام کردند، صادقانه همراه باشیم.
این عبارت، دعای کسانی است که آرزوی قرار گرفتن در زمره اصحاب با وفای امام حسین علیه السلام را دارند. در پایان حدیث، امام باقر علیه السلام به علقمه کلامی فرمودند که راه سعادتمند شدن در رکاب سیّدالشّهدا علیه السلام را برای دوستداران امام عصر علیه السلام به خوبی هموار می سازد، فرمودند:
اِنِ استَطَعتَ اَن تَزُورَهُ فی کُلِّ یَومٍ بِهذِهِ الرّیارَهِ مِن دَهرِکَ فَافعَل، فَلَکَ ثَوابُ جَمیعِ ذلِکَ اِن شاءَ اللهُ تَعالی.(۲)
اگر بتوانی که در طول عمر خود، هر روز، ایشان (امام حسین علیه السلام) را با این زیارت، زیارت کنی، این کار را انجام بده، که در آن صورت، تمام ثواب هایی که بیان شد، ان شاءالله خواهی برد.
این مژده بزرگی است برای کسانی که می خواهند از طریق زیارت امام حسین علیه السلام، امام زمان خود را یاری کنند. اینان با نیّت و عمل صحیح خود در غیر روز عاشورا و از راه دور (حتّی منزل خود)، هر روز می توانند به فیض شهادت در رکاب سیّدالشّهدا علیه السلام نائل شوند. یکی از دعاهای زائر در این زیارت شریف، جملاتی است که در آن از خدا می خواهد تا توفیق یاری امام عصر علیه السلام را پس از ظهور، در خونخواهی از سیّدالشّهدا علیه السلام به او عطا فرماید. به عنوان نمونه:
اَساَلُهُ… اَن یَرزُقَنی طَلَبَ ثارِکُم مَعَ اِمامٍ مَهدیٍِّ ناطِقٍ لَکُم.(۳)
از او (خدا) درخواست می کنم که خونخواهی شما را- به همراه پیشوای هدایت شده (حضرت مهدی علیه السلام) که سخنگوی شماست- روزی من گرداند.

۱- کامل الزّیارات/ باب ۷۱/ قسمت دوم/ ح۹٫
۲- کامل الزّیارات/ باب ۷۱/ قسمت دوم/ ح۹٫
۳- کامل الزّیارات/ باب ۷۱/ قسمت دوم/ ح۹٫
{صفحه۴۹۰}
اگر انسان هر روز این عبارات را از جان و دل تکرار کند و اعمالش نیز بر صدق نیّتش گواه باشد و از خدا بخواهد تا او را از یاران حضرت مهدی علیه السلام در انتقام گرفتن از جنایت کنندگان کربلا قرار دهد، همین خواندن مکرّر، اثر اعتقادی فوق العاده ای در قلب او می گذارد، و او را قلباً و عملاً آماده چنین توفیقی می گرداند. بنابراین کسی که نهایت آرزویش، یاری کردن امام زمان علیه السلام از طریق یاری سیّدالشّهدا علیه السلام است، باید خود را به خواندن این زیارت شریف مقیّد کند و ضمناً بکوشد مضامین و محتوای آن را- به لطف خدای عزّوجلّ و با توسّل به اهل بیت علیهم السلام- در خود عملی سازد.
فضیلت این زیارت شریف وقتی ارزشمندتر می شود که زائر به نیابت از امام زمانش و برای دعا در تعجیل فرج ایشان، آن را در سراسر عمر خود بخواند. از خدای تعالی می خواهیم که همه دوستداران امام عصر علیه السلام را موفّق به این عبادت بزرگ بگرداند.
اَللَّهُمَّ یا رَبَّ الحُسَینِ بِحَقِّ الحُسَینِ، اِشفِ صَدرَ الحُسَینِ، بَظُهُورِ الحُجَّهِ. اَللَّهُمَّ یا رَبَّ الحُجَّهِ، بِحَقِّ الحُجَّهِ، اِشفِ صَدرَ الحُجَّهِ، بِظُهُورِ الحُجَّهِ. اَللَّهُمَّ یا رَبَّ المُومِنینَ، بِحَقِّ المُومِنینَ، اِشفِ صُدورَ المُومنینَ، بِظُهُورِ الحُجَّهِ.
آمینَ رَبَّ العالَمین
برگرفته از کتاب آفتاب در غربت نوشته آقای محمد بنی هاشمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *