دیدگاه اهل سنت در مورد جهان پس از مهدی

بسیاری از اهل سنّت بر این باورند که پس از وفات مهدی (ع) هیچ خیری در زندگی نخواهد بود(۱) و دنیا به صورت هرج و مرج تا قیامت ادامه خواهد داشت.(۲)
در کتاب البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان بابی با عنوان «فی موت المهدی (ع) و ذکر احوال تقع بعده» سامان یافته است که در آن، چگونگی وفات آن حضرت و رخدادهایی که پس از او پدید خواهد آمد، بیان شده است و در روایاتی سخن از آشوبها و شرها پس از درگذشت آن حضرت به میان آورده است.(۳)
در عقد الدرر نیز روایتی از پیامبر اکرم (ص) به نقل از ابوسعید خدری آمده که پایان آن چنین است:
«…]حکومت مهدی[ همچنان تا هفت یا هشت یا نه سال ادامه خواهد یافت، سپس هیچ خیری در زندگی پس از او نیست.» (۴) ناگفته نماند آنچه در آیات قرآن آمده است، مبنی بر این که در آستانه برپایی قیامت همه چیز نابود و منهدم میشود،(۵) مقصود زمان پیوسته به برپایی قیامت است.
… به راستی چگونه با حکمت خداوند سازگار است پس از گذشت یک تاریخ پر فراز و نشیب، حکومت به دست شایستگان بیفتد، خردها رشد یابد، زمین بر پایه عدل اداره شود، آنگاه در پس رحلت امام همه چیز به جای نخست برگردد؟

۱- ر. ک: ابن منادی، الملاحم، ص۱۸۴٫
۲- ر.ک: نعیم بن حماد، الفتن، ص۲۰۷، ۱۰۷۱؛ ابی داود، سنن ابی داود، ج۴، کتاب المهدی، ح۴۲۸۱٫
۳- متقی هندی، البرهان فی علامات مهدی آخرالزمان، ص۹۵٫
۴- «…سَبْعَ سِنِینَ اَوْ ثَمَانَ سِنِینَ اَوْ تِسْعَ سِنِینَ ثُمَّ لَا خَیْرَ فِی الْحَیَاهِ بَعْدَه»ُ؛ (مقدسی شافعی، عقد الدرر فی اخبار المنتظر، ص۲۲۰).
۵- وَ لا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ کُلُّ شَیْءٍ هالِکٌ إِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ؛ و با خدا معبودی دیگر مخوان. خدایی جز او نیست. جز ذات او همه چیز نابودشونده است. فرمان از آنِ اوست. و به سوی او بازگردانیده می شوید(قصص(۲۸)، آیه ۸۸).
برگرفته از کتاب درس نامه مهدویت جلد ۴ نوشته خدامراد سلیمیان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *