دعای ندبه انشاء کدام امام است ؟

امّا این که این دعای شریف از جانب کدام یک از معصومین علیهم السّلام صادر شده است ، باز هم به روشنی معلوم نیست .
از ظاهر عبارت مرحوم (ابن بزوفری ) آشکار می شود که این دعا از امام زمان علیه السّلام است . در این صورت ، باید بگوییم : این دعاء نیز از توقیعاتی است که از جانب حضرت صاحب الامر علیه السّلام برای مرحوم ابن بزوفری که در زمانی نزدیک به غیبت صغری می زیسته ، صادر شده است همانند توقیعاتی که برای مرحوم شیخ مفید صادر شده اند .
احتمال دوم این است که این دعا از سوی امام صادق علیه السّلام صادر شده باشد؛ همان طور که مرحوم مجلسی در کتاب (زاد المعاد)(۳۷۱) فرموده است .
هر چند بعضی خواسته اند احتمال دوم را به خاطر ناسازگاری بعضی از مضامین دعا با صدور از جانب امام صادق علیه السّلام مردود سازند ، ولی بر اهل تحقیق روشن است که این اشکالات قابل توجیه است ؛ زیرا نظیر چنین مضامینی در موارد دیگر از امام صادق علیه السّلام (۳۷۲) و دیگر ائمه علیهم السّلام (۳۷۳) نقل شده است . امّا به هر حال آن چه از سند دعای ندبه معلوم می شود ، این است که این دعا ، دعای غیر ماءثور نیست ، بلکه دعایی است که از جانب یکی از ائمه هدی علیهم السّلام نقل شده است . علاوه بر این ، با دقّت در متن این دعای شریف به آسانی آشکار می شود که چنین مضمون بلند و ملکوتی ، خود از جمله تاءییدات غیرقابل انکار بر صدور دعای ندبه از سوی امام معصوم علیه السّلام است .
برگرفته از کتاب انتظار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *