حدیث سلمان فارسی در باره رجعت

مولف: شیخ حسن بن سلیمان در کتاب «المختصر» از کتاب سید جلیل حسن بن کبش نقل میکند که وی از کتاب «مقتضب الاثر» بسند خود از سلمان فارسی روایت نموده که گفت: روزی بخدمت پیغمبر (ص) رسیدم. حضرت فرمود: ای سلمان خداوند هیچ پیغمبری را مبعوث نکرد جز اینکه دوازده نقیب برای او قرار داد. عرضکردم: یا رسول اللَّه این معنی را من از یهود و نصارا هم شنیدهام.
فرمود: ای سلمان میدانی آن دوازده تن که خداوند بعد از من برای پیشوائی برگزیده است، چه کسانی هستند؟ عرضکردم: خدا و پیغمبرش بهتر میدانند فرمود: ای سلمان خداوند مرا از نور پاک خود آفرید، مرا خواند، اطاعت کردم از نور من علی را آفرید، او را نیز خواند اطاعت کرد، سپس از نور من و علی فاطمه را خلق کرد، و او را نیز خواند اطاعت کرد، آنگاه از نور من و علی و فاطمه حسن
مهدی موعود، ترجمه بحار الانوار ،متن،ص:۱۲۳۶
و حسین را آفرید، و آنها را نیز به بندگی و اطاعت خود فراخواند، و اطاعت کردند. خدا هم ما را به پنج اسم خود موسوم کرد: خدا محمود است و من محمد هستم. خدا علی است، این هم علی بن ابی طالب است، خدا فاطر السموات و الارض این هم فاطمه است. خداوند صاحب احسان است، این هم حسن، خداوند محسن است این نیز حسین است.
از آن پس از نور ما و نور حسین، بقیه امامان نهگانه را آفرید، و آنها را به پیروی از خود دعوت کرد و آنها نیز پیش از آنکه آسمانی درست شود و زمینی پهن گردد، و هوائی و آبی، و فرشتهای و بشری باشد، پذیرفتند و خدا را اطاعت کردند، ما با علم خداوند، انواری بودیم. که او را پاک و منزه میدانستیم، و از وی اطاعت میکردیم.
سلمان گفت: عرضکردم: یا رسول اللَّه! پدر و مادرم فدایت گردد، کسی که اینان را بشناسد چه پاداشی دارد؟ فرمود: ای سلمان! هر کس عارف بحق آنها باشد و از آنان پیروی کند، دوستان آنها را دوست بدارد، و از دشمنان آنان بیزاری بجوید، بخدا قسم با ما خواهد بود. هر جا ما وارد شویم، آنها نیز وارد میشوند و هر جا مسکن کنیم آنها نیز ساکن میشوند.
عرضکردم: یا رسول اللَّه! آیا میشود بدون اینکه اسامی آنها را بدانم، بآنها ایمان داشته باشم؟ فرمود: نه ای سلمان آنها را تا حسین دانستی (یعنی امیر المومنین و امام حسن) بعد از حسین سید العابدین علی بن الحسین، و بعد از او فرزندش محمد بن علی باقر، شکافنده علم اولین و آخرین از انبیاء و مرسلین و بعد از او فرزندش جعفر بن محمد لسان صادق خداوند، و بعد از او موسی الکاظم صابر در راه خدا، و بعد از او علی بن موسی الرضا، راضی بامر خداوند، و بعد از او محمد بن علی برگزیده خلق خداوند، و بعد از او علی بن محمد هادی، راهنمای خلق بسوی خدا و بعد از او حسن بن علی امین دین خدا، و بعد از او فرزندش مهدی ناطق و قائم بر حق است.
مهدی موعود، ترجمه بحار الانوار ،متن،ص:۱۲۳۷
سلمان گفت: من گریستم و عرضکردم: آیا من آنها را درک میکنم؟ فرمود:
ای سلمان تو و امثال تو که آنها را دوست بدارند با معرفت آنها را درک میکنند. سلمان گفت خدا را شکر کردم سپس عرضکردم: یا رسول اللَّه آیا من تا زمان آنها خواهم بود؟ فرمود: ای سلمان این آیه را بخوان: فَإِذا جاءَ وَعْدُ اُولاهُما بَعَثْنا عَلَیْکُمْ عِباداً لَنا اُولِی بَاْسٍ شَدِیدٍ فَجاسُوا خِلالَ الدِّیارِ وَ کانَ وَعْداً مَفْعُولًا ثُمَّ رَدَدْنا لَکُمُ الْکَرَّهَ عَلَیْهِمْ وَ اَمْدَدْناکُمْ بِاَمْوالٍ وَ بَنِینَ وَ جَعَلْناکُمْ اَکْثَرَ نَفِیراً سلمان گفت: گریه من از روی شوق شدت یافت و گفتم: یا رسول اللَّه این معنی در زمان شما خواهد بود؟ فرمود: آری و اللَّه در آن زمان من و علی و فاطمه و حسن و حسین و نه امام اولاد حسین که همه مظلوم اهل بیت من بودند، همه یک جا جمع خواهیم بود. آنگاه ابلیس و لشکریان او و مومنین واقعی و کافران حقیقی حاضر میشوند تا از یک دیگر قصاص کنند، و هیچ کس ظلم نکند. و مائیم تاویل این آیه:
وَ نُرِیدُ اَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْاَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ اَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ وَ نُرِیَ فِرْعَوْنَ وَ هامانَ وَ جُنُودَهُما مِنْهُمْ ما کانُوا یَحْذَرُونَ. «۱»
______________________________
(۱) ترجمه آیه در صفحه ۲۶۰ گذشت.
مهدی موعود، ترجمه بحار الانوار ،متن،ص:۱۲۳۸
برگرفته از کتاب مهدی موعود :جلد سیزدهم از کتاب بحار الانوار نوشته آقای محمد باقر بن محمد تقی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *