ثواب شهادت در رکاب رسول خدا و حضرت قائم در روایات

دلیل این دو مکرمت یاد شده دو روایتی است که از امام جعفر صادق علیه السلام منقول است ایشان می فرمایند:
۱ – «مَن ماتَ منکم و هُوَ منتظر لهذا الأمر کَمَنْ هُو مع القائم فی فُسطاطه: ثمَّ مکَثَ هُنیئه ثمَّ قال: لابَل کَمَن قارع مَعَه بسیفه ثمَّ قال: لا واللَّه الاّ کمن استشهد مع رسول اللَّه، آنکه از شما بمیرد و او منتظر امر فرج باشد، مانند کسی است که با حضرت قائم علیه السلام در خیمه اش باشد، سپس لحظه ای مکث کردند و فرمودند: نه بلکه همچون کسی است که در رکاب او با شمشیرش بجنگد. سپس فرمودند: نه به خدا قسم مثل کسی است که در رکاب رسول خدا شهید شده باشد.»(۲۵۹)
حدیث یاد شده حکایت از مقام منتظر و رسیدن به مراتب والا دارد که یکی از آن این است که منتظر حقیقی آن قدر ارج و قرب نزد ولی عصرعلیه السلام پیدا می کند که جایگاهش در خیمه اختصاصی امام خواهد بود. و همان طور که از این روایت بر می آید، حتی مثل شهید در رکاب رسول خداست. در حدیث دیگری از امام صادق علیه السلام علوّ مرتبت منتظر واقعی چنین مطرح شده است.
«مَنْ آمَنَ بنا و صدَّقَ حَدیثنا وانتظرنا کان کَمَنَ قُتِلَ تحتَ رایهِ القائم بل واللَّه تحت رایهِ رسول اللَّه؛ هر که به ما ایمان آورد و حدیث ما را تصدیق کرد و به انتظار دوران ما نشست، مانند کسی است که زیر پرچم قائم علیه السلام کشته شود، بلکه به خدا سوگند، زیر پرچم رسول اللَّه.»(۲۶۰)
براین اساس اگر فردی با نیّت پاک برای تعجیل در ظهور مولا حضرت ولی عصرعلیه السلام دعا کند و نصرت حضرتش را بر دشمنان خواستار باشد و نیز علاوه بر آن از اقدامات لازم در این زمینه غافل نشود، مصداق عناوین یاد شده است؛ به این معنا که او در حال آماده باش کامل است تا دستور فرمانده صادر شده را اطاعت کند و خود را از فیض شهادت در رکاب رسول خدا و یا زیر پرچم رسول اللَّه و یا پرچم حضرت قائم علیه السلام محروم نکند.
حسن ختام
همه مواردی که با عنوان تکالیف منتظران بر سطور این کتاب نقش بست، تنها شمّه ای از وظیفه ما در قبال آن منتظَر موعود است به عبارتی دیگر کسی که دلباخته آن وجود نازنین است در پی اداء حقوق محضر عزیز و بزرگوارش می باشد و با رعایت کردن تمام تکالیف، ثبات قدم خود را در راه و آیین امام و مقتدایش ثابت کرده تا در نهایت در زمره شهیدان در رکاب امام قرار گیرد.
برگرفته از کتاب انتظار از دیدگاه روایات اهل بیت علیهم السلام نوشته خانم سکینه طاووسی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *