بررسی افسانه جزیره خضراء

توضیح
مجتبی کلباسی
تاریخ جهان اسلام و عقاید و افکاری که در بستر آن ظهور و بروز کرده ، اقیانوسی متلاطم و بی کران و عرصه ای بسیار گسترده است . حرکت در امواج متلاطم و بعضا ظلمانی این اقیانوس ، نیازمند وسیله ای مطمئن و راهنمایی دریادیده است . در غیر این صورت ، در شب تاریک دریا و امواج سهمگین آن ، نمی توان راهی به ساحل نجات یافت .
عقاید ، اخبار و احادیثی که در بستر این فرهنگ نیازمند بررسی و نقد هستند ، کم نیستند . فقهای اسلام از عصر غیبت تاکنون سعی بر حراست اخبار و احادیث از نفوذ خطاها ، تحریف ها و انحرافات داشته اند . اگر زحمات آن بزرگواران نبود ، سرنوشت اسلام و تشیع دستخوش مخاطرات عظیم فکری می گشت و راه کشف حقیقت بر همگان مسدود می شد .
از جمله داستان هایی که تحت تاءثیر حوادث زمان خود شکل گرفته و پس از مقداری تحریف ، تطبیقی بی جا در مورد آن صورت گرفته ، و در برخی مجامع روایی شیعه نفوذ کرده است ، داستانی است به نام (جزیره ی خضراء) . از آن جا که در دو دهه ی گذشته با قلم فرسایی برخی افراد بی اطلاع از تاریخ ، این داستان منتشر شده و به علاوه ، در تکلفی ناشیانه ، آن را بر مثلث برمودا تطبیق کرده اند ، لازم شد در اطراف این واقعه ، کنکاش بیشتری صورت گیرد تا اذهان ارادتمندان به حضرت ولیّ عصر (عج ) از این گونه خطاها پیراسته شود . (۲۳۶)
مباحثی که در این بررسی بدان پرداخته خواهد شد ، عبارتند از :
خلاصه ی داستان جزیره ی خضرا
داستان اول
بررسی داستان اول از نظر سند
بررسی داستان اول از نظر متن
بررسی داستان اول از نظر تاریخی
خلاصه ی مباحث
داستان دوم
برگرفته از کتاب انتظار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *