انتظار عامل مبارزه با فساد و انحراف

اشاره
«یا اَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِن تُطِیعُوا الَّذِینَ کَفَرُوا یَرُدُّوکُمْ عَلی اَعْقابِکُمْ فَتَنقَلِبُوا خاسِرِینَ* بَلِ اللَّهُ مَوْلاکُمْ وَهُوَ خَیْرُ النّاصِرِینَ»؛[۳۸]
«ای کسانی که ایمان آوردهاید، اگر از کفار فرمان ببرید، شما را به عقب (کفر و جاهلیت) برمیگردانند، پس شما زیانکار میگردید؛ بلکه خداوند مولی و صاحب اختیار شما است و او بهترین یاری کنندگان است».
«إِنَّ الَّذِینَ ارْتَدُّوا عَلی اَدْبارِهِمْ مِنْ بَعْدِ ما تَبَیَّنَ لَهُمُ الْهُدَی الشَّیْطانُ سَوَّلَ لَهُمْ وَاَمْلی لَهُمْ»؛[۳۹]
«به درستی آنان که به عقب برگشتند (مرتجع شدند) بعد از آنکه هدایت بر ایشان آشکار گشت، شیطان این کار (ارتجاع) را بر ایشان بیاراست، و خدا آنها را (برای امتحان و اتمام حجت) مهلت داد».
پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله فرمود:
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۲، ص: ۴۲
«الْاَئِمَّهُ بَعْدِی اثْناعَشَرَ؛ تِسْعَهٌ مِنْ صُلْبِ الْحُسَیْنِ، وَالتّاسِعُ مَهْدِیُّهُمْ»؛[۴۰]
«امامان بعد از من دوازده نفرند: نُه نفر از فرزندان حسین علیه السلام میباشند و نهمین آنها مهدی علیه السلام است».
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
«لَوْ لَمْیَبْقَ مِنَ الدَّهْرِ إِلّا یَوْمٌ، لَبَعَثَ اللَّهُ رَجُلًا مِنْ اَهْلِ بَیْتِی یَمْلَاُها عَدْلًا کَما مُلِئَتْ جَوْراً»؛[۴۱]
«اگر باقی نماند از روزگار مگر یک روز، البته خدا بر میانگیزد مردی از اهل بیت مرا که زمین را از عدل پر کند، همچنان که از ستم پر شده باشد».
انتظار عامل مبارزه با فساد و انحراف
مسلمانان عموماً و شیعه اثنیعشری خصوصاً، انتظار ظهور شخصیتی را میکشند که انقلاب اسلام را جهانگیر، حقّ و عدالت را پیروز بشر را از تضادهای گوناگون، استثمار، استعباد و استعمار و از وقوف و توقف نجات دهد و به سوی جلو پیش براند و اصول توحید، مساوات، آزادی و برادری اسلامی را رایج نماید.
این شخص موعود، امام دوازدهم از دوازده نفر پیشوایان و رهبرانی است که پیغمبر عالی مقام اسلام صلی الله علیه و آله در صدها حدیث آنها را معرفی کرده و فرزند عزیز رهبر یازدهم، حضرت امام حسن عسکری علیه السلام است.
اصل انتظار به صورتهای گوناگون در بین ملل مختلف، همواره محفوظ بوده و آیندهنگری همیشه بشر را به خود مشغول داشته، برگشتن به عقب و بلکه وقوف و ایستادن در یک مرحله به هر حال محکوم بوده و خلاف سنن عالم خلقت است.
سلسله مباحث امامت و مهدویت، ج۲، ص: ۴۳
برگرفته از کتاب سلسله مباحث امامت و مهدویت نوشته آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *