امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و توبه جوانان

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و توبه جوانان

از آن‌جا که جوانان، به طور فطری شیفته نیکی و فضیلت‌ می‌باشند، منحرفان اخلاقی و طرفداران ولنگاری، نمی‌توانند با این امر فطری به راحتی مقابله کنند. به همین دلیل با دسیسه‌های فراوان دست به گسترش امور ضد ارزش پرداخته، منکرها را معروف و معروف ها را منکر قلمداد می‌کنند؛ تا با تغییر ظاهر مسائل، جوانان را فریفته و از ارزش‌های اصیل انسانی دور کنند.
از سوی دیگر، جوانی، دوران طغیان، شورش، بی‌قراری و تندروی است. تمام انسان‌ها در سنین مختلف طعمه احساسات و تمایلات نفسانی قرار می‌گیرند؛ ولی خطر طغیان احساسات برای نسل جوان از سایر طبقات بیشتر است. البته جوانی که آلوده گناه می‌شود، یکی از زیباترین و بهترین فرصت‌های دینی را پیش روی خود دارد که با ورود به آن، جبران آلودگی می‌کند. توبه و درخواست عفو و گذشت الهی، تمام کارها و اهداف شیاطین را درهم فرو می‌ریزد.
امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هم در حق جوانان از خداوند متعال می‌خواهد توفیق بازگشت و توبه را به جوانان ارزانی بدارد:
خدایا! به جوانان توفیق توبه و انابه عنایت فرما.
آیا به راستی هیچ گاه درباره این دعای امام مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) فکر کرده‌اید؟ چرا آن حضرت از خداوند متعال درباره جوانان این خواسته را دارد؟ از همه مهم‌تر، جوانان چه وظیفه‌ای در برابر این خواسته دارند؟
دقت در رفتار و کردار و ترک معصیت، احترام به حریم جوانی و خواسته امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) است. ما معتقدیم براساس آیه ۱۰۵ سوره توبه؛۷۱
خداوند متعال، پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) و امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) از اعمال ما آگاه هستند؛ از این رو مسأله اول، طاعت و حفظ حریم جوانی و ترک گناه است و مسأله دوم، انابه و توبه است، خداوند متعال می‌فرماید:
)فَأَمَّا مَنْ تَابَ وَآمَنَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَعَسَى أَنْ یَکُونَ مِنْ الْمُفْلِحِینَ(۷۲
اما کسی که توبه کند و ایمان آورد و به کار شایسته پردازد، امید است که از رستگاران باشد.
جوانی که با ترک شهوات، ره طاعت پیش می‌گیرد، پرواز ملکوتی را آغاز کرده و از ملائک پیشی می‌جوید. پیامبر مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله وسلم) می‌فرماید:
خداوند می‌فرماید: «ای جوانی که شهوت‌های مبتذل خود را ترک کرده‌ای! تو نزد من همانند بعضی از فرشتگان هستی.۷۳
اگر جوان مرتکب معصیت شد، آستان الهی درگاه نومیدی نیست؛ راه توبه و انابه باز است. خداوند متعال می‌فرماید:
)یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا تُوبُوا إِلَى اللَّهِ تَوْبَهً نَصُوحًا(۷۴
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! به درگاه خدا توبه راستین کنید.
خلاصه؛ اگر در گام سوم، لغزشی صورت گرفت، راه توبه و جبران باز است. فرصت را غنیمت شمار و گام چهارم را بردار که یکی از وظایف مهم این عرصه است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *