امام جواد و نوید از حضرت مهدی (ع)

امام جواد و نوید از حضرت مهدی
به دلیل نزدیکی دوران زندگی حضرت جواد الائمه علیه السلام با ولادت امام مهدی علیه السلام حکمت خداوند اقتضا می کرد که نویدها و بشارتهای آن بزرگوار از امام مهدی علیه السلام فراوان باشد، چرا که عصر آن گرامی با میلاد محبوب دلها چیزی حدود ۵۰ سال بیشتر فاصله نداشت. و نیز انتظار می رفت که نویدها در مورد نزدیک شدن میلاد پیشوایی که قرآن و پیامبر و امامان نور علیه السلام از آن بشارت داده بودند، بمنظور آگاهی غفلت زدگان، قوت قلب و آرامش خاطر مؤمنان، در گسترده تریش شکل ممکن صورت گیرد اما دست فریب و خیانت رژیم عباسی حضرت جواد علیه السلام را در بهاران جوانی و طراوت و شکوفایی زندگی در حالی که هنوز ۲۵ سال از عمر گرانمایه اش نگذشته بود، بوسیله سم خیانت به شهادت رساند و مانع از این بشارتها و نویدها در مورد حضرت مهدی علیه السلام شد.
امام جواد علیه السلام با سه تن از طاغوتهای «بنی عباس» معاصر بود که هر کدام از آنها نسبت به وجود گرانمایه آن حضرت، قلبی مملو از کینه و خشم داشتند و هر لحظه او را در فشار و تنگنای بیشتری قرار می دادند و برای بدنام ساختن نام نیکو و بلند آوازه اش و به منظور خاموش ساختن نور وجودش، توطئه ها می چیدند و نقشه ها می کشیدند، اما با وجود آن موانع و مشکلات که بر سر راه امام جواد علیه السلام بود باز هم کتابهای حدیثی و مجموعه های روایی ما، از روایات و نویدهای رسیده از آن حضرت در مورد وجود گرانمایه امام عصر علیه السلام تهی نیست.
برای نمونه:
۱- حضرت «عبدالعظیم حسنی» آورده است که: به محضر امام جواد شرفیاب شدم و تصمیم گرفتم که از او بپرسم: «آیا او قائم آل محمد است یا دیگری؟» اما پیش از اینکه سخن آغاز نمایم او فرمود:
«یا أباالقاسم ان القائم منا هو المهدی! الذی یجب أن ینتظر فی غیبته و یطاع
[صفحه ۱۵۱]
فی ظهوره وهو الثالث من ولدی.
و الذی بعث محمدا صلی الله علیه و اله و سلم بالنبوه و خصنا بالامامه انه لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد لطول الله ذلک الیوم حتی یخرج فیه، فیملأ الأرض قسطا و عدلا کما ملئت جورا و ظلما.
و ان تبارک الله وتعالی یصلح له أمره فی لیله، کما أصلح أمر کلیمه موسی علیه السلام اذ ذهب لیقتبس لأهله نارا فرجع و هو رسول نبی.» [۱] .
یعنی: «قائم» ما خاندان وحی و رسالت، حضرت مهدی علیه السلام است، هم اوست که در دوران غیبتش باید مردم انتظار ظهورش را برند و پس از ظهور فرمان او را به جان بخرند و سومین فرزند از نسل من است.
بخدایی که محمد صلی الله علیه و اله و سلم را به رسالت برانگیخت و ما را به امامت برگزید، اگر از عمر این جهان تنها یک روز باقی مانده باشد، خداوند آن روز را طولانی خواهد ساخت تا او ظهور نموده، جهان را پر از عدل و داد سازد، همانگونه که به هنگامه ظهورش از ستم و بیداد لبریز است.
خداوند، کار قیام او را در یک شب تاریخی و جاودانه فراهم خواهد ساخت.
همانگونه که کار رسالت و نبوت موسی بن عمران را به هنگامی که به سوی آتش رفت تا برای خاندان خویش از آن برگیرد، اصلاح فرمود و آن جناب در حالی بازگشت که به رسالت برانگیخته شده بود.»
آنگاه فرمود:
«أفضل أعمال شیعتنا انتظار الفرج»
یعنی: پر فضیلت ترین و برترین اعمال شیعیان و دوستداران ما، انتظار فرج است.
۲- و نیز از حضرت عبدالعظیم حسنی آورده اند که: به امام جواد علیه السلام گفتم:
«سرورم! من امیدوارم شما «قائم آل محمد» باشید همان اصلاحگر بزرگی که زمین را لبریز از عدالت و دادگری خواهد ساخت همانگونه که در آستانه ظهورش از
[صفحه ۱۵۲]
ستم و بیداد لبریز است.»
آن حضرت فرمود:
«ما منا و هو قائم بأمر الله وهاد الی دین الله و لکن القائم الذی یطهر الله (عزوجل) به الأرض من أهل الکفر و الجحود و یملأها عدلا و قسطا، هو الذی تخفی عن الناس ولادته، و یغیب عنهم شخصه و یحرم علیهم تسمیته.
و هو سمی رسول الله و کنیه و هو الذی تطوی له الأرض و یذل له کل صعب…» [۲] .
یعنی: ابوالقاسم! همه ما قیام کننده به امر خدا و هدایتگر بسوی دین و آیین راستین او هستیم. اما آن قائمی که خداوند بدست او زمین را از کفر و شرک و ستم و بیداد پاک و آنگاه از عدل و داد لبریز می سازد، کسی است که ولادتش از مرم پوشیده می ماند و وجود گرانمایه اش غایب می گردد و آوردن نام مقدسش به صراحت تحریم می شود.
او همنام و هم کنیه با پیامبر خداست و کسی است که زمین برای او درهم پیچیده می شود و هر سختی و مشکلی برایش سهل و آسان می گردد….
[صفحه ۱۵۳]
پاورقی
[۱] بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۵۶ و اکمال الدین، ج ۲، ص ۳۷۷٫
[۲] بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۵۷ و اکمال الدین، ج ۲، ص ۳۷۷٫
برگرقته از کتاب امام مهدی (ع) از ولادت تا ظهور نوشته: محمد کاظم قزوینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *