احوال یاران امام حسین علیه السلام در روایات

آرزوی بزرگان شیعیان، این بوده است که در زمره یاران سیّدالشّهدا علیه السلام باشند. اینان، تمنّای ظهور امام زمان علیه السلام را دارند، تا در رکابش به خونخواهی حضرت ابی عبدالله الحسین علیه السلام برخیزند. البتّه این افراد، باید از احوال یاران حضرتش مطّلع باشند و بدانند که آن ها چه نیّتی داشته اند و چگونه در راه یاری امام زمان خویش، همه دارایی و هستی خود را فدا کردند. هرکسی نمی تواند ادعا کند که نیّت اصحاب سیّدالشّهدا علیه السلام را دارد.
{صفحه۴۶۶}
اصحاب امام حسین علیه السلام تا وقتی زنده بودند، اجازه ندادند که هیچ یک از فرزندان پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم به میدان بروند. آنان، همه چیز خود را فدای امام حسین علیه السلام و اولاد ایشان نمودند، همواره نسبت به اهل بیت علیهم السلام اظهار ارادت می کردند و در عمل نیز محبّت قلبی خویش را نشان دادند. به چند نمونه از فداکاری ها و جانفشانی های اصحاب امام حسین علیه السلام اشاره می کنیم تا با دقّت در این نمونه ها، ببینیم که نیّت و اعتقاد و روحیّه کسانی که واقعاً می خواهند امام زمان خویش را از طریق یاری امام حسین علیه السلام یاری نمایند چگونه باید باشد.
چون شب عاشورا فرا رسید، امام حسین علیه السلام یارانشان را جمع کردند و پس از حمد و ثنای الهی به آن ها فرمودند:
اَمّا بَعدُ، فَاِنّی لا اَعلَمُ اَصحاباً اَصلَحَ مِنکُم وَ لا اَهلَ بَیتٍ اَبَرَّ وَ لا اَفضَلَ مِن اَهلِ بَیتی، فَجَزاکُمُ اللهُ جَمیعاً عَنّی خَیراً، وَ هذَ اللَّیلُ قَد غَشِیَکُم، فَاتَّخِذُوهُ جَمَلاً، وَ لیَاخُذ کُلُّ رَجُلٍ مِنکُم بِیَدِ رَجُلٍ مِن اَهلِ بَیتی وَ تَفَرَّقُوا فی سَوادِ هذَا اللَّیلِ، وَ ذُرونی َ هوُلاءِ القَومِ، فَاِنَّهُم لا یُریدُونَ غیری.(۱)
من اصحابی شایسته تر از شما و خاندانی نیکوکارتر و بهتر از اهل بیت خود سراغ ندارم. خدا از طرف من به شما جزای خیر دهد. تاریکی شب، شما را فرا گرفته است، پس آن را مرکب خود قرار دهید. و هرکدام از شما، دست یکی از افراد خاندان مرا بگیرد. در تاریکی این شب پخش شوید، و مرا با این قوم رها کنید که این ها با کسی غیر از من کاری ندارند.
برادران و فرزندان حضرت سیّدالشّهدا علیه السلام و فرزندان حضرت زینب علیها السلام گفتند: چرا چنین کاری کنیم؟! برای این که بعد از شما زنده بمانیم؟! هرگز خدا برای ما چنین چیزی را نخواهد. نخستین کسی که این سخنان را به زبان آورد، حضرت عبّاس بن علی علیه السلام بود و دیگران هم پس از او سخن گفتند.
وقتی نوبت به اصحاب رسید، «مسلم بن عوسجه» برخاست و گفت:

۱- اللّهوف علی قتلی الطّفوف/ ص ۹۰٫
{صفحه۴۶۷}
ما شما را این چنین تنها بگذاریم، در حالی که دشمن شما را احاطه کرده است، و روی برگردانیم و برویم؟! نه، هرگز خداوند مرا بدین حال نبیند. من چنین نمی کنم مگر این که نیزه خود را در سینه های آن ها خرد کنم. و تا شمشیر به دستم هست، با آن ها می جنگم. و اگر بدون سلاح بمانم، با سنگ آن ها را می زنم، و از شما جدا نمی شوم تا در کنارتان بمیرم.
سپس «سعید بن عبدالله حنفی» برخاست و گفت:
نه، قسم به خدا، ای پسر رسول خدا! هرگز شما را تنها نمی گذاریم تا خدا بداند که ما وصیّت پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم را در مورد شما حفظ کرده ایم. و اگر بدانم که در رکاب شما کشته می شوم و باز زنده خارج شده و تمام ذرّات بدنم را به باد می دهند، هفتاد بار بر من چنین رود، باز هم از شما جدا نمی شوم تا جان خود را فدایتان بکنم. اکنون که یک کشته شدن بیش تر نیست و پس از آن کرامتی جاودان خواهد بود، چرا چنین نکنم؟!
سپس «زهیر بن قین» برخاست و گفت:
قسم به خدا، ای پسر رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم! دوست داشتم هزار بار کشته شده و سپس زنده گردم، و خدا با این کشته شدن های من، کشته شدن را از شما و از برادران و فرزندان و اهل بیت جوان شما دفع کند.(۱)
می بینیم که اصحاب امام حسین علیه السلام خدمت امام زمانشان عرض می کنند که حاضرند بارها و بارها به جای ایشان و خاندانشان کشته شوند و کشته شدن در این مسیر، در کامشان بسیار گوارا و لذیذ است. راستی، چه کسانی می توانند چنین صادقانه اظهار کنند که حاضرند به جای اهل بیت علیهم السلام کشته شوند؟ مسلماً این ها از محبّت بسیار بالایی نسبت به امام برخوردار بودند. اصحاب امام حسین علیه السلام این گونه بودند و ادّعای خود را در روز عاشورا ثابت کردند؛ به طوری که برای فدا کردن جانشان پیش روی امام علیه السلام با یکدیگر مسابقه گذاشتند.(۲)

۱- متن سخنان این سه یار با وفای امام حسین علیه السلام در کتاب «للُّهُوفُ عَلَی قَتلَی الطُّفُوف» ص ۹۱ تا ۹۳ آمده است که ما ترجمه آن را در این جا آوردیم.
۲- موسوعه الامام الحسین علیه السلام/ ج۳/ ص۶۸۳٫
{صفحه۴۶۸}
برگرفته از کتاب آفتاب در غربت نوشته آقای محمد بنی هاشمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *